Prema riječima poljoprivrednih proizvođača iz općine Gacko, a na osnovu njihovog dugogodišnjeg iskustva, prinosi su nezabilježeni u zadnjih 20 i više godina.
U općinama Istočne i Stare Hercegovine u toku je kosidba prirodnih livada odnosno sakupljanje kabaste stočne hrane - sijena. U južnim područjima ove regije, gdje kosidba počne i mjesec dana ranije nego u sjevernim, ove godine je uslijed nestabilnih vremenskih prilika, odnosno dugotrajnog kišovitog vremena, počela praktično istovremeno.
Ipak, ovogodišnji prinosi zelene biljne mase su za razliku od nekoliko prethodnih godina, izuzetno visoki. Prema riječima poljoprivrednih proizvođača iz općine Gacko, a na osnovu njihovog dugogodišnjeg iskustva, prinosi su nezabilježeni u zadnjih 20 i više godina, javlja Poljoprivredna savjetodavna služba Republike Srpske.
"Na pojedinim površinama, ti prinosi su na primjer u odnosu na prethodnu sezonu, čak utrostručeni. Bez obzira na nestabilne vremenske prilike u proteklom periodu, kao i mali broj sunčanih dana u fenofazama cvjetanja biljaka, kavalitet biljne mase, iako prilično neujednačen, uglavnom je na zadovoljavajućem nivou", navodi savjetodavac Darko Marković.
Naime, intenzivne kišne padavine u proteklom periodu uslovile su da na pojedinim parcelama dođe do prerastanja i polijeganja biljne mase, pa se sama kosidba, odnosno prikupljanje i vakumiranje na tim parcelama odvija dosta otežano. Na onim parcelama gdje je došlo do polijeganja biljne mase i gdje se voda duže zadržavala, zabilježene su i pojave truleži, naročito u donjim zonama nadzemnog dijela biljaka, ali te pojave ipak nisu masovno izražene.
Za razliku od nekoliko prethodnih godina kada smo imali mnogo veću potražnju za sijenom, ove godine je situacija drugačija, pa je znatno veća ponudu od potražnje. Samim tim to je uslovilo i drugačiji "cjenovnik" baliranog sijena u odnosu na prethodnu godinu, posebno ako se uzme u obzira da je cijena nafte i naftnih derivata nešto niža nego lani.
"Prema tome, ako se osvrnemo na prethodnu sezonu, vidjet ćemo da je vrijednost jedne bale sijena od oko 20 kg iznosila oko 5 KM, a u nekom periodu godine i više od toga, što svakako nije bilo realno. Međutim, ove godine je situacija drugačija, pa su procjene da cijena takve iste bale neće biti veća od četiri marke", ističe Marković.
Ipak, kako dodaje, to se svakako može tretirati kao individualna računica svakog prodavca, a koja zavisi od više razloga i faktora kao što su: veličina bale, kvalitet baliranog sijena i udaljenost odnosno pristupačnost imanju gdje je sijeno locirano.
Tagovi
Autorica