Nagla modernizacija i velike farme doveli su do povećanja brojnosti svinja, a gubici se gomilaju.
Stanovništvo Kine konzumira polovinu svinjetine kada se posmatra globalna potrošnja. Velika potražnja je potaknula ubrzanu modernizaciju i izgradnju ogromnih svinjogojskih farmi, pa čak i nebodera u kojima se uzgajaju ove životinje. No, sada su velike proizvođače snašli i veliki problemi, navodi Reuters.
Cijene svinja su u padu, a gubici i dugovi rastu. Sve je ovo rezultat smanjene potražnje. Predviđanja za sljedeću godinu također nisu obećavajuća jer se očekuje još veći gubici u sektoru. Na farmama se rasprodaju rasplodne životinje, a veliki broj njih ostaje prazno.
Dio proizvođača planira sačekati ovaj krizni period i postići zaradu kada cijene skoče. Takva situacija povećava njihov, ali i ulog inostranih dobavljača hrane, genetičkih firmi i globalne trgovine svinjetinom.
"Sve se svodi na to koliko su duboki džepovi ovih kompanija", rekao je Lyle Jones, direktor prodaje u američkoj kompaniji Genesus Inc koja u Kini opskrbljuje vodeće proizvođače priplodnim krmačama.
Rast proizvodnje je bio u fokusu ove zemlje, no promjena cijene je dovela do stvaranja viška koji je doveo do njihovog dodatnog pada. One su znatno ispod troškova proizvodnje i za najefikasnije uzgajivače, što se desilo prvi put u posljednjih deset godina. U zadnja tri mjeseca su pale za 15 posto na 14,5 juana/kg, odnosno 1,89 EUR/kg.
S druge strane država je pokušala da otkupi određene količine za rezervu i tako utiče na tržište.
Početak zimske sezone te nadolazeća kineska nova godina, početkom februara znači i povećanje potražnje. Proizvođači se nadaju oporavku cijena, ali analitičari smatraju da je mala vjerovatnoća da će se to desiti.
Ova industrija u Kini vrijedi 200 milijardi dolara, a samo 10 vodećih proizvođača zabilježilo je povećanje neto duga od 13 posto do kraja septembra ove godine zbog čega su banke i lokalne vlade manje spremne i sposobne da pomognu. Tako je treći po veličini proizvođač u Kini i peti po veličini u svijetu, New Hope Liuhe rasprodao svoje farme prošle godine.
S druge strane, analitičari Hua'an Securities predviđaju da će proizvodnja svinja skočiti za 10 posto u prvoj polovini 2024. U prvih devet mjeseci ove godine zabilježen je porast od 17 posto kod 15 velikih kineskih uzgajivača na berzi, čak i kada su prijavili 200 milijardi juana duga.
Dodatni problem je promjena navika potrošača, što se najviše odnosi na mladu populaciju koja se više okreće mesu peradi i drugoj hrani. Porasli su i troškovi liječenja, dok je afrička kuga stalna prijetnja.
Kinesko ministarstvo poljoprivrede upozorilo je na veće gubitke za ovaj sektor početkom 2024. nego prije godinu dana i pozvalo je proizvođače svinja da smanje proizvodnju.
Tagovi
Autorica