Pretraga tekstova
Životinje dobro podnose niske temperature, ali ne podnose vlagu i propuh. Potreban je poticaj da reguliraju svoju tjelesnu temperaturu.
Iako zima još nije pokazala "prave zube", noći i jutra praćena temperaturnim minusima su sve učestalija. S obzirom na to da je svaki farmer dužan tokom cijele godine voditi brigu o higijenskim uvjetima na farmi, tako je i sada važno pobrinuti se uvjeti u kojima se drže životinje budu adekvatni.
To znači, da se objekti u kojima su goveda (krave, tovna junad) moraju redovito prozračivati, biti suhi, bez vlage, ekstremnih neugodnih mirisa i nečistoća, podsjećaju iz Odsjeka poljoprivredne savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede Posavskog kantona.
Isto važi za sve objekte u kojim obitavaju životinje, jer osnova zdravlja je upravo higijena prostora u kojem se nalaze.
"U ovom periodu važno je učestalije prisustvo farmera, koji će posebno voditi računa da je temperatura objekta odgovarajuća. Također, izuzetno je bitno da je hrana svježe spravljena, posebno ona koja je podložna mržnjenju. Voda uvijek treba biti svježa i lako dostupna", naveli su.
Životinje dobro podnose niske temperature, ali ne podnose vlagu i propuh. Svinje se, na primjer, grupiraju i na taj način zgriju i lakše prebrode hladnoću, dok je ostalim životinjama koje nisu u takvom načinu držanja, potreban poticaj da reguliraju svoju tjelesnu temperaturu.
Idealan odnos silaže i sijena u ishrani krava zimi i šta neće jesti?
"To je moguće postići, osim grijanjem objekta koje je često neizvedivo našim proizvođačima, tako što će farmer ‘pojačati’ večernju ishranu te unos soli i minerala, jer poznato je da se prilikom probavljanja hrane oslobađa energija i podiže toplina tijela", savjetuju iz ovog Odsjeka.
Tagovi
Ishrana životinja Zbrinjavanje životinja Uvjeti na farmama Zima na farmi Svježa hrana Zimska ishrana
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!