Pretraga tekstova
UN tvrdi da je samo uzgoj stoke odgovoran za oko 18% stakleničkih plinova koji doprinose globalnom zatopljenju. Gotovo četvrtina toga dolazi od nadutosti goveda.
Krave podriguju i prde više nego što im je potrebno, tvrdi švicarska tvrtka koja je osmislila hranu koja smanjuje emisiju metana u proizvodnji stoke, pomažući tako u borbi protiv globalnog zagrijavanja.
Jedna krava proizvede oko tri tone ugljičnog dioksida godišnje, kažu u kompaniji Agolin, sa sjedištem u Biereu pokraj Lausanne. Suosnivač i direktor te kompanije, Kurt Schaller izjavio je da specijalizirana hrana može smanjiti taj iznos za 10%, piše Euroactiv.com.
"Prodajemo smjesu hrane za oko milion krava godišnje. U Evropskoj uniji postoji 25-28 miliona krava što čini veliki postotak. Danas to predstavlja smanjenje od 300.000 tona CO2", kaže Schaller.
UN tvrdi da je samo uzgoj stoke odgovoran za oko 18% stakleničkih plinova koji doprinose globalnom zatopljenju. Gotovo četvrtina toga dolazi od nadutosti goveda.
U kompaniji Agolin kažu kako se pokazalo da njihovi proizvodi pomažu povećati proizvodnju mlijeka i učinkovitosti hrane što je benefit kojega farmeri mogu lakše mjeriti i od čega imaju sami koristi.
"Poljoprivrednik ne dobiva ni cent ako smanjuje proizvodnju metana. Ali, i to se počinje mijnejati. Primjerice, u Kaliforniji poljoprivrednici moraju smanjiti proizvodnju metana za 40%", rekla je Beatrice Zweifel, tehnička direktorica kompanije.
Tagovi
Staklenički plinovi Uzgoj stoke Metan Hrana Globalno zagrijavanje
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.