Pretraga tekstova
Novim sporazumom smanjen je prag kojeg je Komisija predstavila prošle godine. Zakonodavci su se složili da definišu "industrijske" farme. Šta to znači?
Krave nisu krive, moglo bi se reći nakon najnovijeg sporazuma Evropskog parlamenta i Vijeća Evropske unije koji je isključio stočarske farme iz novih pravila za smanjenje štetnih industrijskih emisija, izvještava Euractiv.
Privremeni sporazum o reviziji Direktive o industrijskim emisijama (IED) spriječio je namjeru Evropske komisije da postavi ograničenja za velike farme goveda, a cilj je bio klimatska neutralnost do 2050. godine, u okviru evropskog zelenog dogovora.
Zakonodavci su stoku ipak ostavili van djelokruga zakona i utvrdili da izvršna vlast EU mora do 2026. godine procijeniti kako najbolje riješit emisije.
Ovim je sporazumom smanjen prag kojeg je Komisija predstavila prošle godine. Zakonodavci su se složili da definišu "industrijske" farme kao one sa više od 350 grla za svinje, 300 za goveda i 280 za brojlere. Komisija je imala za ambiciozan cilj da to bude 150 za sve životinje, uključujući goveda.
Udruženje poljoprivrednika EU Copa-Cogeca pozdravilo je izmjenu prijedloga za kojega su komentirali da nije bio u dodiru sa realnošću na terenu. Navode da je ovaj sporazum posebno spriječio posljedice za farme peradi i svinja. Požalili su se da pitanje uvoza poljoprivrednih proizvoda ostaje neriješeno.
"Ko će moći da objasni evropskim poljoprivrednicima da ćemo uvoziti meso i jaja od stranih kompanija koje neće poštovati nijedan od IED standarda?", pišu u saopštenju.
Da bi osigurali da proizvođači izvan EU ispunjavaju slične zahtjeve kao proizvođači iz EU, poljoprivrednici su se zalagali za klauzulu reciprociteta koja nije ušla u konačan sporazum.
“Ovo je žalostan primjer kako su donosioci odluka u EU odmaknuti i od javnih interesa i nespremni da prilagode Zeleni dogovor EU jasnim pravilima”, rekao je Christian Schaible, službenik za politiku Evropskog biroa za životnu sredinu EEB-a .
U organizaciji za dobrobit životinja Four Paws ističu da je izgubljena još jedna prilika za prilagođavanje u stočarskoj industriji.
Privremeni sporazum će sada biti dostavljen predstavnicima država članica u Vijeću EU i poslanicima EP. U slučaju da budu odobrena, nova će se pravila primjenjivati od 2030. na najvećim farmama.
Tagovi
Evropski parlament Vijeće evropske unije Emisija štetnih gasova Sočarske farme Stočarska industrija Klimatska neutralnost Zeleni dogovor
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agreks - više od 30 godina dio domaće i regionalne trpeze!
Šta je prvo nastalo: kokoš ili jaje - ostaće vječita nepoznanica. No, prije nešto više od trideset godina, tačnije 1991. godine nastao je Agreks, bosanskohercegovački lid...