Pretraga tekstova
Prva telad se očekuje na proljeće, a neki stručnjaci upozoravaju i na posljedice.
Da li je moguće imati krave koje ispuštaju manje metana? Odgovor je u genetici, izvještava Reuters. Kada se na farmi Bena Loewitha u Kanadi na proljeće otele telad, ona će biti među prvima u svijetu koja će se uzgajati sa specifičnim ekološkim ciljem - da podriguju manje metana.
Stoka čini 14,5 posto svjetskih emisija stakleničkih plinova. Metan je drugi po količini, nakon ugljen dioksida. Goveda ga oslobađaju podrigivanjem, čak do 80 posto od ukupne količine koju oslobode.
Istraživanje Univerziteta u Gelfu sugeriše da mliječne krave ispuštaju skoro 7 kg metana tokom dana. Genetička kompanija prodaje spermu bikova sa niskim sadržajem metana kako bi proizvela mliječna goveda koja ga oslobađaju manje.
Komercijalna dostupnost ove genetike mogla bi pomoći u smanjenju jednog od najvećih izvora snažnog stakleničkog plina, kažu naučnici i stručnjaci za stočarsku industriju. Navode kako bi ova osobina mogla smanjiti količinu gasa do 1,5 posto na godišnjem nivou, odnosno do 30 posto do 2050. godine.
Na Loewithevoj farmi je u junu započeto umjetno osjemenjivanje 107 krava i junica s prvim na tržištu bikovskim sjemenom s genetskim svojstvom niskog nivoa metana. On nije jedini, jer su uključeni stočari iz Kanade, SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Slovačke.
Neki zvaničnici sektora i dalje nisu uvjereni u ovakvo rješenje, govoreći da bi to moglo dovesti do problema sa varenjem hrane. Na to je upozorio Juha Nousiainen, viši potpredsjednik finske mljekare Valio,.
"Metan proizvode mikrobi u kravljim crijevima dok probavljaju vlakna, a ne sama životinja", rekao je Nousiainen.
Tagovi
Metan Staklenički gasovi Krave Sperma bikova Mliječne krave Podrigivanje krava
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.