Rusija će povećati proizvodnju stočne hrane.Očekuje se i sve veća popularnost proizvoda životinjskog porijekla. Može li konkurisati na svjetskim tržištima?
Rusija će povećati proizvodnju stočne hrane za 14,3 odsto do 2025. godine, odnosno na 40 miliona tona, objavila je ruska unija proizvođača stočne hrane tokom konferencije Organizacije proizvođača hraniva za stoku nedavno održane u Moskvi.
Organizacija pak očekuje da će proizvodnja hrane za živinu skočiti za skoro trećinu, odnosno na 22 miliona tona, a proizvodnja stočne hrane za 28 odsto na 3,8 miliona tona. S druge strane, Unija je saopštila kako se predviđa da će proizvodnja hrane za svinje pasti sa 15,2 miliona tona u 2023. na 13,7 miliona tona u 2025. godini.
Proizvodnja hrane za ribu dostići će 700.000 tona u narednoj godini, a lani je ona iznosila 400.000 tona, navela je organizacija.
"Ruska industrija stočne hrane u potpunosti zadovoljava domaću potražnju. U 2023., projektovani proizvodni kapacitet industrije iznosio je 42 miliona tona, dok je stvarna proizvodnja bila 35 miliona tona", rekao je Valerij Afanasjev, predsjednik Unije proizvođača stočne hrane.
U 2025. planirano je da projektovani proizvodni učinak poraste na 45 miliona tona.
"Skoro 75 odsto ruskih kapaciteta za proizvodnju stočne hrane koncentrisano je u rukama vertikalno integrisanih poljoprivrednih proizvođača", dodao je Afanasjev, ističući da to jača poslovnu efikasnost.
Na ovaj način primarni proizvođači su zaštićeniji na tržištu, jer direktno kontrolišu konačne cijene proizvoda i cijene za sirovinu. Vertikalna integracija pomaže u brzom rešavanju bilo kakvih problema na tržištu i brži je odgovor vlasnika na potencijalne krize ili nove zahtjeve tržišta.
S druge strane, ruska proizvodnja stočne hrane tek treba da dostigne plafon, između ostalog, jer se značajan dio stočarske industrije i dalje prvenstveno oslanja na žitarice kao glavni izvor energije za stoku, umjesto na pripremljena hraniva (peletirana hraniva, koncentrat, premiksi).
Afanasiev je procijenio da se između 8 i 10 miliona tona žitarica direktno koristi u ishrani stoke u Rusiji, obično bez ikakvih drugih komponenti.
"To se prvenstveno dešava na porodičnim poljoprivrednim gazdinstvima. Ne može svako da priušti da plati 25.000 rubalja (op.a. 510 KM) po toni hraniva. Za neke je ovo luksuz", rekao je Afanasjev.
Prema njegovim riječima, rusku industriju hraniva čine 262 fabrike stočne hrane. Sektor domaće mašinske industrije u potpunosti zadovoljava potrebe industrije u segmentu sa proizvodnim kapacitetima u rasponu od 3 do 35 tona na sat.
S druge strane, u segmentu opreme, sa proizvodnjom između 50 i 80 tona na sat, udio iz uvoza je i dalje ogroman. "To pitanje nije goruće jer u zemlji postoji samo nekoliko fabrika stočne hrane te veličine", ukazao je Afanasjev.
Ipak, povećanje stočnog fonda i broja intezivno orijentisanih uzgajivača uticaće i na potrebe za jačanjem kapaciteta za preradu. Očekuje se i sve veća popularnost proizvoda životinjskog porijekla iz Rusije, s obzirom da je u toj zemlji strogo zabranjeno uzgajanje i korištenje proizvoda GMO porijekla.
Tagovi
Autor