Životinje oboljele od ove bolesti se ne liječe. Prva sumnja na pojavu zarazne bolesti životinja, zaprimljena je 7. jula
U Hrvatskoj je jučer, 18. jula, potvrđen slučaj bedrenice kod goveda na području Vrlike. Životinje oboljele od ove bolesti se ne liječe. Provode se mjere kontrole koje uključuju odgovarajuće zbrinjavanje uginulih životinja, zabranu kretanja, biosigurnosne mjere, čišćenje i dezinfekcija, kontrolu glodavaca te vakcinacija prijemljivih životinja.
"Ne mogu ni zamisliti kako je stočarima u ovom trenutku. Vjerujem da im je svaki dan dug kao godina. Svi moramo ostati hladne glave", rekao je ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Hrvatske, David Vlajčić, podsjećajući da se istovremeno bore s afričkom svinjskom kugom na istoku zemlje.
Ujedno, budući da je tek jedan pozitivan nalaz, u ovom trenutku, kaže, ne može kategorički tvrditi da su baš sva goveda uginula od ove bolesti.
Prva sumnja na pojavu zarazne bolesti životinja u naselju Maovice na području općine Vrlika zaprimljena je 7. jula. Temeljem informacije o iznenadnom uginuću goveda bez ikakvih vidljivih kliničkih znakova oboljenja, ovlašteni veterinar izvršio je klinički pregled životinja u stadu te lešinu uputio na daljnje uzorkovanje radi isključivanja bakterioloških i virusnih bolesti.
Do 18. jula sa svih objekata na kojima su posjednici prijavili uginuća provedeni su u više navrata klinički pregledi životinja, razudba i patoanatomska dijagnostika te potrebna uzorkovanja. Jučer je pristigao jedini do sada pozitivan nalaz na bedrenicu.
Neobjašnjivo ugibanje stoke u bh. susjedstvu - zaraza ili trovanje?
Navode i da je u laboratorij ukupno zaprimljeno 13 uzoraka uginulih životinja, s 8 objekata (gazdinstava).
Iz Udruge Hrvatski krški pašnjaci zatražili su ostavku ministra i svih odgovornih.
"Ovo je presedan, ovo je ogroman propust nadležnih na čelu s ministrom poljoprivrede, koji se nije sve ovo vrijeme udostojio doći na teren i popričati s ljudima, ili pak poslati nekoga od saradnika", ističu podsjećajući da su sve ovo vrijeme iz Ministarstva i Veterinarskog instituta uvjeravali da je otklonjena sumnja na bilo kakvu zaraznu bolest.
Stočari tvrde i da su krave imale sasvim druge simptome koji ne odgovaraju bedrenici. Jedan od spornih simptoma je nagla ukočenost odmah nakon smrti što kod antraksa nije slučaj.
"Nakon svega, nameće nam se pitanje možemo li uopće vjerovati u to, povjerenje je poljuljano itekako", stoji u reagiranju.
Bedrenica je zarazna bolest koju uzrokuje bakterija Bacillus anthracis koja stvara spore i od koje obolijevaju domaće i divlje životinje (goveda, ovce, koze, konji i svinje te divljač) te ljudi.
Dakle, riječ je o zoonozi koja kod preživača ima brzi tijek i najčešće se očituje iznenadnim uginućem bez pojave jače uočljivih znakova bolesti.
Kako pojašnjava Uprava veterinarstva i sigurnosti hrane, od simptoma se kod nekih životinja može prije uginuća primijetiti teturanje, drhtanje, probavni poremećaji te otežano disanje. Lešina se nakon smrti brzo nadima, a iz tjelesnih otvora može se cijediti nezgrušani tamni krvavi iscjedak.
Životinje se zaraze bedrenicom unosom hrane (trava, sijeno) kontaminirane sporama ili udisanjem spora.
Nakon uginuća zaražene životinje, bakterija pri dodiru s kisikom stvara spore. Spore koje onečiste okoliš vrlo su otporne na vanjske uvjete i mogu ostati u tlu desetljećima, u vodi preživjeti do dvije godine te su vrlo otporne na toplinu, hladnoću, dezinficijense i duga sušna razdoblja. Prijenos bolesti između životinja nije dokazan.
Tagovi
Autorica