Pretraga tekstova
Protest poljoprivrednika u Mađarskoj: traži se analiza tržišta! Zašto uvozni proizvodi imaju prednost pred domaćim?
"Ako ne čujete naše glasove, otići ćemo u propast!", moglo se jučer čuti na ulicama Budimpešte, prema pisanju Agroinform-a. Proizvođači mlijeka su i u susjednoj Mađarskoj dotjerani do ruba opstojnosti proizvodnje.
Poljoprivrednici su preko Széchenyi lančanog mosta došli do sjedišta mađarske Nacionalne Porezne i Carinske uprave, NAV, gdje su predali peticiju kojom traže od institucija ozbiljne mjere. Proizvodnja mlijeka je ispod granice profitabilne proizvodnje te su stoga proizvođači kao i u mnogim drugim zemljama prisiljeni mliječne krave slati na klanje. Zbog visokih cijena stočne hrane i smanjene mogućnosti hranidbe stoke, krave daju sve manje mlijeka.
Mađarski poljoprivrednici optužuju trgovačke lance za utaju poreza. Proizvođači se suočavaju s navalom jeftinih uvoznih mliječnih proizvoda upitne kvalitete na domaćem tržištu, dok njihovi proizvodi ne pronalaze put do domaćih lokalnih kupaca, što je veliki apsurd.
U peticiji se traži da Ured za sigurnost nacionalne hrane, NÉBIH, i Porezna uprava naprave retrospektivnu analizu domaćeg tržišta u zadnjih pet godina, a posebno za tvrtke odnosno trgovačke lance koji uvoze jeftine proizvode. Zanima ih i jesu li tvrtke plaćale poreze te očekuju povlačenje nekvalitetnih proizvoda sa mađarskog tržišta. Poznato je 18 slučajeva utaje poreza u mliječnoj industriji koji su procesuirani i putem sudskih institucija (u vrijednosti od 47 milijuna dolara).
Foto: blackboard1965/bigstockphoto.com
Tagovi
Trgovački lanci Protest Uvoz mlijeka Protest poljoprivrednika Utaja poreza Mađarski poljoprivrednici
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Posjetili smo jednu farmicu podno planine Motajice. Uskoro se čitamo..