Tri godine je u istoj pećini živjela sa parom bjeloglavih supova. Za život je odabrala osunčano mjesto, a pored lišća i planinske trave, jede kruh i drugu hranu koju joj iz čamca izbace turisti.
Koza Lepa odmetnula se prije sedam godina na litice kanjona Uvca kod Nove Varoši (susjedna Srbija, op.ur.), a prijatelji su joj orlovi lešinari i gosti ovog rezervata prirode. Kanjon Uvca poznat po svojim meandrima, omiljen je među turistima. On je i dom bjeloglavog supa iz jedne od najvećih kolonija u ovom dijelu Evrope.
Iz čijeg stada je Lepa preko planinskih visova došla na plato Dovratnik, to niko ne zna. Ovo je poznat stočarski kraj pa se pretpostavlja da je iz nekog od okolnih sela. Svi su mislili da se u liticama neće dugo zadržati, ali ona se smjestila u manju pećinu, uzvodno od brane na Uvačkom jezeru i u njoj živi i dan danas.
"Tri godine je u istoj pećini živjela sa parom bjeloglavih supova. Kada su izveli mladunce, orlovi su odletjeli, a ona je ostala sama", kaže Stevo Radovanović, rendžer u Specijalnom rezervatu prirode Uvac.
Veoma brzo po dolasku u litice iznad jezera, Lepa je postala prava atrakcija za mnogobrojne turiste koji u plovilima obilaze stanište bjeloglavog supa, kralja nebeskih visina. Sa kamena na kamen, graciozno kao dama, često se niz stijene spusti do vode kako bi pojela kruh ili drugu hranu koju joj iz čamca na stijene izbace posjetioci rezervata.
"Obično ne ide daleko od pećine, čak ni zimi. Za život je odabrala osunčano mjesto, do koga je kopnom čak i zvjerima skoro nemoguće doći. Snijeg ovde brzo okopni pa za ishranu uvijek ima lišća i suve trave", kažu čuvari priorde u Rezervatu Uvac.
Najatraktivnijim dijelom kanjona Uvca i Uvačkog jezera prošle godine krstarilo je skoro 14.000 turista. Interesovanje je znatno veće, ali odlukom Zavoda za zaštitu prirode Srbije, ograničio je njihov broj kako bi se očuvale brojne ugrožene biljne i životinjske vrste i speološke odlike.
"Kanjon Uvca sa svoja tri jezera pravi je dragulj prirode, zbog čega je odlukom države i stavljen pod strogi režim zaštite. Specijalni rezervat prirode prostire se na 7.500 hektara, stanište je 24 vrste riba dok je kanjon dom za 170 vrtsa prica od kojih je najpoznaatiji bjeloglavi sup. Kanjon obiluje i brojnim pećinama. One su dio Ušačkog pećinskog sistema koji je sa svojih 6.185 metara dužine najveći speleološki sistem u Srbiji", kaže Miljka Dučić, direktorka preduzeća Rezervat Uvac, koje upravlja ovim prirodnim dobrom.
Tagovi
Autor