Rijedak prizor stada buša u BiH može se vidjeti u Gornjoj Sanici, nadomak Ključa, ispod visova Grmeč planine. Ovo stado pripada Mujagi Selmanu, nekadašnjem prosvjetnom radniku.
Buša je domaće planinsko govedo, zvano još i ilirsko govedo. Ubraja se u primitivne pasmine, a uzgaja u krajevima u kojima je uticaj čovjeka slab, u nerazvijenim brdskim, planinskim i kraškim područjima.
Rijedak prizor stada buša u BiH može se vidjeti u Gornjoj Sanici, nadomak Ključa, ispod visova Grmeč planine. Ovo stado pripada Mujagi Selmanu, nekadašnjem prosvjetnom radniku koji je sada u penziji. On se već destljećima bavi uzgojem autohtonih vrsta životinja koje su karakteristične za naše podneblje, pišu Nezavisne.
"Zbog neselektivnog uvoza i ukrštanja, domaćem govedu prijeti nestanak. Naši poljoprivrednici više cijene uvozne pasmine, tako da rapidno opada broj buša na našim prostorima", smatra Selman otkrivši da se buše mogu pronaći u zabačenim planinskim područjima gdje su im glavni izvor hrane planinski pašnjaci.
Kaže da se često križaju sa pasminama sivog alpskog i smeđeg goveda, a kako bi se dobilo više mlijeka. Selman ističe da se radi o izdržljivom govedu otpornijem na klimatske uslove i životinjske bolesti od plemenitih pasmina. Niskog su rasta i manje tjelesne mase. Daju kvalitetnije mlijeko s više masnoće, a koje je pogodno za proizvodnju sira.
"Ono što je karakteristično jeste da drugi više cijene ono što je naše, nego mi sami. Tako je i u ovom slučaju. Naši poljoprivrednici su potpuno okrenuti uzgoju stranih i uvoznih pasmina", rekao je Selman koji uzgaja i autohtone bikove.
U organizaciji Kluba ljubitelja bosanskog bika, čiji je jedan od osnivača, svake godine se u blizini Gornje Sanice održava tradicionalna korida.
Povezana stočna vrsta
Govedarstvo, predstavlja najznačajniju granu poljoprivredne proizvodnje. Govedarska proizvodnja uključuje i proizvodnju mesa, to jest, tovna goveda. Reprodukcija goveda... Više [+]
Tagovi
Autorica
Rizi84
prije 4 godine
Na koji nacin doci do Mujage Selmana koji uzgaja Bušu