U toku radionice predstavljeni su ključni koraci za poboljšanje proizvodnje mlijeka, uključujući nove alate kao što su elektronski štalski zapisnik i aplikacija Mliječni savjetnik.
Unapređenja kontrole proizvodnosti te cjelokupnog uzgojno-selekcijskog rada u oblasti proizvodnje mlijeka, ostaju najvažnije aktivnosti Udruženje poljoprivrednih proizvođača - mljekara Republike Srpske. Poruka je ovo sa dvodnevne radionice u Petrovu, koja je ujedno bila prilika za kontrolne asistente koji su tek uključeni u ovaj rad da prođu kompletnu proceduru od uzimanja uzorka do korištenja rezultata u procesu uzgoja i selekcije.
U Republici Srpskoj raste broj farmi sa robotima, kazala je za Agroklub, Stana Švraka koja je radila obuku po pitanju uzorkovanja na robot farmama i zaključivanju laktacija kod grla.
"Stoga proces rada kontrolnih asistenata mora biti usklađen sa novim tehnologijama u oblasti proizvodnje mlijeka", istaknula je Švraka.
Inače, prvog dana radionice, 19. maja, održana su predavanja u oblasti kvaliteta i higijene uzoraka, principa kontrolne proizvodnosti i zaključivanja laktacija na štalama sa izmuzištima, te robot farmama.
Dodatno su predstavljena i dva noviteta Udruženja mljekara RS - elektronski štalski zapisnik i aplikacija "Mliječni savjetnik" koja bi uzgajivačima trebala pružiti podršku u boljem odlučivanju u stadu i ranom prepoznavanju različitih proizvodnih bolesti kao što su ketoza, subakutna acidoza buraga, ali i rana detekcija mastitisa.
Drugi dan, 20. maj, je bio posvećen konkretnom radu rad na zaključivanju laktacija popunjavanju proizvodnog lista ili obrasca za zaključene laktacije kako na standardnim izmuzištima tako i na robot na farmama.
"Proces kontrole proizvodnosti mora u potpunosti da funkcioniše u skladu zakonodavnim okvirom u Republici Srpskoj u oblasti stočarstva i uzgoja i selekcije, a koji je već koji je usklađen sa EU normama, ali i ICAR-om, odnosno Međunarodnom organizacijom za kontrolu proizvodnosti", rekao je Aleksandar Jamedžija, koji je radionici prisustvovao ispred ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Zakonodavni okvir RS u oblasti uzgoja i selekcije podrazumijeva Pravilnik o postupku ocjenjivanja i testiranja uzgojne vrijednosti kvalitetno priplodnih goveda te Pravilnik o načinu vođenja matičnih knjiga i uzgojnih registara.
Zajednički interes i ministarstva poljoprivrede, ali i svih drugih aktera u ovom procesu, uključujući i Udruženje, je unapređenje i kvaliteta i kvantiteta, odnosno uzgojno-selekcijskog rada sa jedne strane, te proizvodnosti i očuvanje zdravlja životinja sa druge strane, kao i ponuda kvalitetne sirovine za prerađivače i na kraju kvalitetnog proizvoda za građane.
Prosječna proizvodnja po kravi u Republici Srpskoj 3.800 litara, u EU skoro duplo više
"Matična evidencija je neophodna za dobro upravljanje stadom i uvođenje grla u proizvodnju", kazala Svjetlana Pašalić, kao jedan od najiskusnijih kontrolnih asistenata u Republici Srpskoj i jedna od predavača na ovoj radionici koja je uvezala Udruženje, Ministarstvo, laboratoriju Veterinarsko-stočarskog centra za kontrolu uzoraka mlijeka, te kontrolne asistente.
Mljekari RS poručuju da će nastaviti sa sličnim aktivnostima, a kako bi cijeli sistem funkcionisao pouzdano i na vrijeme se usklađivao sa svim međunarodnim normama. Takođe, nadaju se da će i aplikacija "Mliječni savjetnik" zaživjeti u narednim godinama i ispuniti sve zahtjeve koji se odnose na prevenciju proizvodnih oboljenja muznih krava.
Fotoprilog
Tagovi
Autor