Pretraga tekstova
Telad s ovim defektom nisu preživjela duže od šest sedmica. Analizama je utvrđen i uzrok
Nedavno su američki naučnici otkrili novi genetski defekt kod teladi holstein-frizijiske rase kojega su nazvali "ležeće tele". Karakteriše ih slabost pri rođenju ili nedugo nakon toga te ne mogu samostalno stajati, ali izgledaju zdravo. Istraživanje dr. Chad Dechowa sa Penn State University pokazalo je da većina teladi s defektom, koje je proučavao njegov tim, nije preživjela više od šest sedmica starosti.
Dechowovo istraživanje je uporedilo genotipove 18 oboljelih i 26 nezahvaćenih teladi i utvrdilo da je mutacija locirana na hromozomu 16. Oni su uspjeli identifikovati haplotip ili segment DNK koji utiče na ležanje i otkrili da su sva oboljela telad bila homozigotna za gen, što znači da su naslijedili dvije njegove kopije, po jednu od svakog roditelja.
Analizama je utvrđen uzrok, a putem praćenja pedigrea, identifikovan je zajednički otac rođen 2008. godine. Radi se na razvoju testa zasnovanog na haplotipovima koji se može primijeniti na sve genotipizirane životinje. Test još nije komercijalno dostupan.
Problemi ležanja kod novooteljenje teladi mogu imati višestruke razloge. Uzrok može biti genetski defekt, ali telad možda neće moći stajati zbog fizičke traume od teškog porođaja ili nedostataka u ishrani.
Proizvođači bi trebali paziti na novorođenu telad koja pokazuju simptome slabosti ili paralize i nemogućnosti da stoje, bilo odmah nakon rođenja, bilo u prvih šest sedmica života i prijaviti te životinje čim se otkrije takva pojava.
Tagovi
HF telad Mliječne krave Mliječne farme Tele ne može da stoji Defekt teladi Genetski defekt Holstein frizijska rasa Simptomi
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.