Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ishrana kunića
  • 13.11.2023. 07:30

Kunići su osjetljivi na određenu hranu - što moraju jesti svaki dan?

Dijareja, opstipacija, gojaznost, neplodnost su samo neki od poremećaja ishrane kunića. Na šta treba paziti?

Kunići su osjetljivi na određenu hranu - što moraju jesti svaki dan?
Foto: Depositphoto/Vrabelpeter1
  • 87
  • 16
  • 0

Briga o kunićima nije jednostavna, bilo da ih uzgajate zbog mesa ili su kućni ljubimci. Imaju specifične potrebe, posebno u ishrani, a tu se prave velike greške.

Obratite pažnju na obroke

Ovi biljojedi su veoma osjetljivi na hranu koju im nudite. Veoma čest greška je premalo svježe trave ili sijena, što je presudan faktor kada je u pitanju njihovo zdravlje. Određena količina im se mora ponuditi svaki dan. Najbolje je izbjegavati sijeno od visokoproteinskih biljaka, poput lucerke, a hraniti ih travnim vrstama.

Prevelika količina suhe hrane, peletirane, može rezultirati zdravstvenim problemima. Kao rezultat prejedanja dolazi do pojave gojaznosti, neplodnosti i izostanka obnavljanja krzna.

Slično je i kada dajemo previše voća ili mrkve. Obroci treba da su uravnoteženi, bogati vitaminima, mineralima i drugim korisnim materijama.

Zdravstveni problemi

Najveći problemi nastaju ako pojedu otrovne biljke, kada jedu pokvarenu i buđavu hranu, koja je fermentisala te jednolične namirnice. Ovakva ishrana veoma brzo dovodi do pojave dijareje.

Nedostatak vitamina i minerala u hrani je uzrok zaostajanja u rastu i razvoju i zbog toga je potrebno obratiti pažnju na njihov sadržaj, promijeniti ju i dodati suplemente. Kod mladih kunića nedostatak vlakana može biti uzrok dijareje, ali to ne treba pomiješati sa dijarejom od oboljenja.

Čak i promjena hrane, prilikom prelaza u novu sezonu, može biti okidač za stomačne tegobe. Tome se pridružuje stres od promjene pozicije ili samog kaveza. Rezultat toga može biti opstipacija, ali i dijareja, koje traju po 15 dana. Zbog tog ih je potrebno postepeno navikavati na novitete i promjene. U slučaju da se one dese i imaju ovakve posljedice, kunićima treba ponuditi sijeno uz dodavanje vitamina B kompleksa. Neophodno im je davati odgovarajuće, ali blaže pripremljene biljne čajeve od kamilice, nane, podbjela ili bosiljka koji će smiriti stomačne tegobe. 


Tagovi

Kunići Ishrana kunića Hrana za kuniće Dijareja kod kunića Oboljenje kunića Zdravstveni problemi kunića Svježa trava


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.