Pretraga tekstova
U selu Kozjak u Srbiji krava je na svijet donijela tri teleta!
U blizini Loznice, u selu Kozjak u Srbiji, krava Ruška je na svijet donijela tri teleta! Da se desilo ovako nešto u selu Kozjak ne pamte ni najstariji mještani.
Ponosni vlasnici krave ali sada i tri teleta, Daliborka i Miroslav Stanković kažu da se i prije dešavalo da krave otele blizance, ali trojke niko nije očekivao. I seoski veterinar Branko Kikanović kaže da je u posljednjih deset godina ovo prvi slučaj teljenja trojki u ovom kraju, prenio je Blic.
Statistika, kako kaže veterinar Branko, navodi da jedna od 1.000 krava oteli trojke što upotpunjuje ovaj veliki događaj u kući Stankovića.
Ipak prinovama u domaćinstvu Stankovića najviše su se obradovali i oduševili najmlađi ukućani. Mnogi ovih dana i navraćaju u dom Stankovića da vide telad. Trojke još uvijek nemaju imena, a ko će kumovati ostaje da se vidi.
Foto: S.P. /RAS Srbija
Izvori
Tagovi
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa višegodišnjim iskustvom u novinarstvu. Zaljubljenik u poljoprivrednu tehniku.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabu... Više [+]
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti
Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabuke, kruške, šljive i drugo sezonsko voće. Plodove uništavaju snažnim čeljustima, ostavljajući ih neupotrebljivim, što voćarima nanosi značajne gubitke.
Osim štete u voćnjaku, stršljenovi su i ozbiljna opasnost za ljude. Njihov ubod može izazvati jaku bol, otok, alergijsku reakciju, a u težim slučajevima čak i životnu ugroženost. Za razliku od pčela, stršljen može ubosti više puta, pa susreti s njima nisu nimalo bezazleni.
Jednostavna zamka od plastične flaše
Srećom, postoji vrlo jednostavan način da se smanji njihov broj u voćnjaku – zamka od obične plastične flaše. Postupak je brz i ne zahtijeva posebne troškove:
Flašu prerežite nešto iznad pola.
Gornji dio okrenite naopako i vratite u donji dio, tako da otvor formira lijevak prema unutra.
Zamku okačite na stablo voćke ili postavite u blizini.
Kao mamac sipajte malo piva ili voćnog soka – najbolje rezultate daje pivo.
Privučeni mirisom, stršljenovi lako ulaze u zamku, ali put nazad ne mogu pronaći. Nakon samo nekoliko sati u njoj se može primijetiti veliki broj uhvaćenih insekata.
Efikasna i sigurna metoda
Ova metoda je jednostavna, jeftina i efikasna, a pri tome ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude. Postavljanjem nekoliko ovakvih zamki voćari mogu značajno smanjiti broj stršljenova i sačuvati svoje voće, ali i sigurnost u voćnjaku.