Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Godišnji izvještaj
  • 11.07.2025. 16:00

Koliko mlijeka proizvodi BiH, a koliko uvozimo?

Sir i skuta su vodeći uvozni proizvod, dok u izvozu dominira mlijeko.

Koliko mlijeka proizvodi BiH, a koliko uvozimo?
Foto: Shutterstock/smereka
129
0
0

Oko 9.000 poljoprivrednih proizvođača u našoj zemlji proizvodi mlijeko za tržište, i ovo je strateška grana poljoprivrede Bosne i Hercegovine, navedeno je u godišnjoj Analizi stanja na tržištu mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH, koju je izradilo Državno ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

Dominira kravlje mlijeko

Dominantna je proizvodnja sirovog kravljeg mlijeka koja ujedno ima i najveći uticaj na ukupnu proizvodnju - udio od 97%, dok su u znatno manjem procentu zastupljene proizvodnja ovčijeg i kozjeg mlijeka.

Lani je ukupno je proizvedeno 601,7 miliona litara sirovog mlijeka od čega oko 581,87 miliona litara kravljeg, 11,94 miliona litara ovčijeg i kozijeg 7,91 milion litara. Ukupna proizvodnja veća je za 5% u odnosu na godinu ranije.

mlijeko
Proizvođači su mljekarama lani isporučili 281,07 miliona litara mlijeka (Foto: Shutterstock/chinahbzyg)

U prosjeku oko 40-45% proizvedenog sirovog kravljeg mlijeka otkupe mljekare za potrebe prerade, znatno veći procenat i to između 55 i 60% završi u preradi na samim gazdinstvima za proizvodnji sira, kajmaka, kiselog mlijeka za vlastitu potrošnju ili prodaju na pijacama. Proizvođači su mljekarama u 2024. godini isporučili 281,07 miliona litara. Prosječan sadržaj mliječne masti u mlijeku je iznosio 3,9%, a sadržaj proteina 3,4%.

Negativan bilans

Na tržište Bosne i Hercegovine je lani uvezeno oko 65 miliona kg mlijeka i drugih mliječnih proizvoda u vrijednosti od 267 miliona KM. Uvoz je, u poređenju sa prethodnom godinom, veći za 38 miliona KM ili 16% posmatrajući vrijednost, odnosno za 13% posmatrajući količinu uvoza.

Kada je riječ o izvozu, na inostrana tržišta izvezeno je 75 miliona kg mlijeka i dugih mliječnih proizvoda u vrijednosti od 145 miliona KM što je u poređenju sa prethodnom godinom više za 12% kako vrijednosno tako i količinski.

Bez obzira što je izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda zabilježio povećanje, vanjskotrgovinski bilans je i u prošloj godini bio negativan i dostigao je vrijednost u iznosu od 122 miliona KM i veći je za 22 miliona KM u poređenju sa prethodnom godinom.

Top 5 tržišta s procentima ukupnog uvoza i izvoza:

Top izvozna tržišta 2024.

Top uvozna tržišta 2024.

Crna Gora 37,64%

Njemačka 41,44%

Hrvatska 18,66%

Hrvatska 20,63%

Sjeverna Makedonija 17,10%

Mađarska 10,55%

Srbija 13,97%

Srbija 8,73%

Kosovo 4,96%

Slovenija 6,84%

Stopa pokrivenost uvoza izvozom mlijeka i mliječnih proizvoda u 2024. godini je iznosila 54% i niža je za 2%. Sir i skuta su vodeći uvozni proizvod sa učešćem od 51%, dok u izvozu dominira mlijeko sa učešćem od 55%,

Mljekarski kapaciteti

U djelatnosti prerade mlijeka i proizvodnje mliječnih proizvoda u BiH posluje 20 mljekara, a njih 11 izvoz mlijeko i mliječne proizvode na evropsko tržište.

Ukupni kapaciteti prerade su oko 350 miliona litara, a iskorištenost mljekarskih kapaciteta iznosi u prosjeku oko 60%.

Udio mljekarske industrije u plasmanu proizvoda na globalno tržište iznosi 13% u ukupnom izvozu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Mljekare u BiH otkupljuju mlijeko od oko 9.000 poljoprivrednih proizvođača koji ujedno ostvaruju pravo na premiju za mlijeko.

Zlatom okićen kupreški sir: "Ova država ne zaslužuje nas proizvođače"

Ukupna količina mlijeka i mliječnih proizvoda koju su mljekare u BiH proizvele u toku 2024. godine je iznosila 231.951 tonu te je zabilježeno povećanje ukupne proizvodnje za 9% u poređenju sa proizvodnjom iz prethodne godine.

Analiza je dio redovnih aktivnosti nadležnog ministarstva s ciljem upoznavanja Vijeća ministara Bosne i Hercegovine sa stanjem i trendovima u proizvodnji i vanjskotrgovinskoj razmjeni mlijeka i mliječnih proizvoda, uključujući efekte carinskih ustupaka nastale dodatnom liberalizacijom domaćeg tržišta, te poremećaje nastalih uslijed smanjenja proizvodnje i rasta cijena stočne hrane kako na međunarodnom tako i domaćem tržištu.

Kompletan dokument dostupan je ispod teksta.


Dokumenti


Tagovi

Tržište mlijeka Kravlje mlijeko Sirovo mlijeko Mljekare Uvoz Izvoz


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.