Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Najskuplje kokoške
  • 22.11.2023. 18:00

Koje su tri najskuplje rase kokoški i zašto?

Više je razloga zbog kojih su skupe i cijenjene. Zato ih i nije lako naći na tržištu

Koje su tri najskuplje rase kokoški i zašto?
Foto: Depositphotos/S_Khol
  • 521
  • 21
  • 0

Među brojnim rasama kokoški mogu se naći i veoma skupe i rijetke koje su izuzetno cijenjene među uzgajivačima. Svojim neobičnim izgledom i karakteristikama plijene pažnju.

Ayam Cemani ima crno meso

Na prvom mjestu je Ayam Cemani (naslovna fotografija, op.ur.) koja ne samo da je najskuplja, nego je jedinstvenom čini niz osobina. Vodi porijeklo sa indonežanskog ostrva Java. Kvalitet mesa je drugačiji nego kod drugih rasa, bogato je proteinima i manje masno. Prvi su je 1920. opisali holandski doseljenici, a Jan Steverik je 1998. donio prve primjerke u Evropu. Veoma su rijetki i na ostrvu Javi. Problem povećava i slabo izlijeganje pilića. Odrasla jedinka košta više od 2.000 eura.

Višak tamnog pigmenta mu daje jedinstvenu crnu boju perja, mesa, kandži i kostiju. Snesu 80 jaja godišnje. Nisu laki za držanje, vole da lete, živahni su.

Zmajeva kokoš najukusnija

Iz Vijetnama dolazi rasa koja ima najukusnije meso Dong Tao ili zmajeva kokoš. Upravo zbog tog razloga uzgajivači ne mogu da zadovolje potražnju. Nekada je bila rezervisana samo za kraljeve, a sada se poslužuje u skupim restoranima. Lako se prepoznaju po specifičnom izgledu nogu.

Zmajeva kokoš (Foto: WikimediaCommons/Computer0001)

Životinje su veoma osjetljive i traže više brige nego ostala perad. Veoma reaguju na promjene vremenskih prilika. Cijena jednog primjerka je preko 1.800 eura. Postoji vjerovanje da donose sreću onome ko ih drži. Neophodno je da se uzgajaju osam mjeseci do klanja, dok se uobičajene rase tove samo tri mjeseca. Mogu da imaju težinu od 2,7 do 3,6 kg kada su stari od 8 do 12 mjeseci.

Deathlyer ima veliku nosivost jaja

Treća je Deathlyer, a njezina je prednost velika nosivost jaja tokom života, što ih čini najproduktivnijom rasom. Kod drugih period intenzivne nosivosti traje do tri godine, dok je to kod Deathlyera ujednačeno cijelog života. Godišnje snese 150 do 250 jaja. Na godišnjem nivou to nije veliki broj i zbog toga su ih potisnule rase poput Leghorna. Porijeklo joj je iz Njemačke gdje se uzgaja više od 400 godina, a ondje ju nazivaju Westfälischer Totleger. 

2005. godine na svijetu je bilo samo 343 mužjaka i 1492 kokoški i još uvijek je ugrožena. Odrasla jedinka košta oko 230 eura, ali je veoma mala ponuda na tržištu. Postoje dva varijeteta sa srebrnim i zlatnim perjem.

Kako izgledaju, pogledajte u videu: 

Fotografija korištena u tekstu podliježe Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Unported license.


Tagovi

Rase kokošaka Ayam Cemani Dong Tao Deathlyer Najskuplje rase kokoški Crna kokoš Velika nosivost jaja Zmajeva kokoš Totleger


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.