Donesena je nova Naredba o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u zonama zaštite i zonama ograničenja.
Na snagu je stupila nova Naredba o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Hrvatskoj, gdje je Vlada osigurala 7,5 miliona eura pomoći proizvođačima zbog eutanazija životinja te posebne naknade lovoovlaštenicima koji će učestvovati u provedbi programa suzbijanja ASK kod divljih svinja, saopćilo je tamošnje Ministarstvo poljoprivrede.
Nove mjere, pojašnjavaju, odnose se na zaštitu, kontrolne preglede, eutanaziju i zbrinjavanje životinja na gazdinstvima, kao i mjere sigurnosti koje se moraju primjenjivati u lovištima.
Tako je dozvoljeno držanje svinja u zoni zaštite i nadziranja isključivo na objektima više biosigurnosne kategorije 3 i 4, pri čemu će se onima koji udovoljavaju za kategoriju 3 te svim dodatnim uvjetima biosigurnosti omogućiti rekategorizacija.
U svrhu sprječavanja daljnjeg širenja zaraze na objektima visokog rizika i to na neregistriranim i nekategoriziranim te onima kategorije 0, 1 i 2 smještenim na području zona zaštite, naređuje se preventivno usmrćivanje svih zatečenih grla.
Također, na objektima kategorije 0, 1 i 2 smještenim na području zona nadziranja, a koji nisu epidemiološki povezani s pozitivnim objektima te ukoliko u proteklih 15 dana od dana kliničkog pregleda životinje nisu pokazivale znakove bolesti i nije bilo uginuća, naređuje se uklanjanje svih svinja zatečenih na objektu, u klaonici određenoj od strane Ministarstva poljoprivrede smještenoj na području zone nadziranja, najkasnije u roku od 15 dana od provedenog popisa.
Šta donosi nova Naredba u Hrvatskoj pročitajte ovdje.
S tim da se meso tih životinja mora preraditi u objektu klanja ili objektu za preradu određenom od strane Ministarstva poljoprivrede.
Afrička svinjska kuga trenutno je potvrđena na 112 gazdinstava kod naših zapadnih susjeda, pri čemu je bolest najzastupljenija na područjima triju općina u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković, jučer je u dnevniku HRT-a istaknula da je zona ograničenja cijela ta županija.
"Bez ikakve namjere da se upire prstom, epidemiološko istraživanje je pokazalo da je u Hrvatskoj riječ o ljudskoj pogrešci. To znači da bolest nije unesena putem divljih svinja i to je definitivno potvrđeno epidemiološkim istraživanjem", rekla je.
Otkrila je i da je na području Drenovaca bolest zabilježena u 81 gazdinstvu, a još 10 na području Gunje. "Više od 80 posto je riječ o istom žarištu", navela je dodajući da je prema podacima od ponedjeljka, dosad eutanizirano 2.281 svinja.
Tagovi
Autorica