Pretraga tekstova
Poslije košenja trave na livadi i njenog sušenja, sijeno se može čuvati na otvorenom prostoru posebno određenom za tu namjenu, u stogovima ili u posebno sagrađenim objektima poput: sjenjaka, šupa, nadstrešnica, tavana i drugih.
Kako objašnjava diplomirani inženjer stočarstva Safet Vesnić, poslije košenja trave na livadi i njenog sušenja, sijeno se može čuvati na otvorenom prostoru posebno određenom za tu namjenu, u stogovima ili u posebno sagrađenim objektima poput: sjenjaka, šupa, nadstrešnica, tavana i drugih.
Vesnić napominje da, kada je riječ o skladištenju sijena u stogovima, oni moraju biti udaljeni najmanje 50 metara, od stambenih ili objekata za držanje stoke, te osigurani od požara i naleta bujica. On naglašava da zemljište mora biti ocjedito ili se ispod sijena mora napraviti drenaža. Ta drenaža može biti od kamena, betona ili u obliku podova od drvenog materijala. Oko stogova obavezno treba iskopati kanale za odvodnjavanje. Prema Vesnićevim riječima, sijeno se stavlja u plastove isključivo ako u sebi sadrži najviše 18-22% vlage, a to se radi samo po lijepom vremenu. Ono se mora dobro slagati i gaziti (naročito po sredini), a stog se mora pravilno formirati, završiti i pokriti. Kada se to odradi, sijeno treba sa strane očešljati grabuljama.
Ovakvi stogovi obično su visoki od 4-7 metara, a u osnovi široki od 4-6 metara. Kada se završe, ovi stogovi se osiguravaju letvama. Njih je neophodno ograditi da ih stoka ne bi jela prije zime. Prilikom upotrebe, sijeno se siječe posebnim nožem vertikalno (odozgo na dole). Kada je riječ o sjenjacima i ostalim pokrivenim prostorijama, u kojima se čuva sijeno, u zimskom periodu, one moraju biti zaštićene od kiše, a oko njih se moraju napraviti odvodni kanali. Vesnić napominje da takvi objekti moraju imati i dobru ventilaciju kao i da bi se spriječilo kvarenje sijena u njima.
Tagovi
Sijeno Safet Vesnić Stočarstvo Plastovi Stogovi
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Osobito je zainteresiran za teme i zbivanja u agraru, a zamjenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.