Pretraga tekstova
Obroci sa silažom se moraju dopunjavati bjelančevinastim hranivima, prije svega, sačmama soje i suncokreta ili dio sačme zamijeniti ureom.
Na osnovu dosadašnjih iskustava i saznanja ne preporučuje se upotreba silaže u ishrani teladi prije nego što navrše dva mjeseca starosti. U tom uzrastu tele još nema razvijenu mikrofloru predželudaca koja će inhibirati aktivnost mikroorganizma iz silaže, navodi savjetodavac za stočarstvo, Ivanka Nikolić.
"Zbog toga se silaža može davati ovoj kategoriji tek od trećeg ili četvrtog mjeseca, a počinje se davanjem manjih količina. Sa pet, šest mjeseci mogu da konzumiraju oko 5 kg, sa 8-12 mjeseci 10-13kg, a od 12-15 mjeseci 15-22kg silaže", kaže ona.
Kada je riječ o tovu junadi, on se može u potpunosti zasnovati na kvalitetnoj silaži.
"Najčešće se u tovu koriste silaže cijele biljke kukuruza, a značajna je i mogućnost upotrebe silaže od različitih sporednih proizvoda poljoprivredne i prehrambene industrije - glave šećerne repe, džibre, komine, repini rezanci. Sve to u količinama od 10 do 30 kg dnevno", navodi ova stručnjak iz PSSS Zaječar
Obroci sa silažom se moraju dopunjavati bjelančevinastim hranivima, prije svega, sačmama soje i suncokreta ili dio sačme zamijeniti ureom.
"Preporučuje se da se pri spremanju silaže cijele biljke kukuruza na jednu tonu usitnjenog materijala doda 9 kg uree, 4,5 kg stočne krede, 1,8 kg dikalcijumfosfata i 0,45 kg sumpora u prahu", savjetuje Nikolić.
Ipak, napominje, zbog negativnog uticaja uree na tok fermentacije, danas se smatra da je bolje ureu uključiti u obrok neposredno pred hranjenje.
"Uz znatnu opreznost zbog mogućih problema koji se mogu javiti uslijed predoziranja ureom i njenog neravnomjernog raspoređivanja", zaključuje savjetodavac.
Tagovi
Tov junadi Ishrana junadi Silaža u ishrani junadi Ivanka Nikolić PSSS Zaječar Oprez
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇