Pretraga tekstova
Razvija se nova metoda za opremanje farmi s manje neugodnih mirisa.
Istraživaži na Sveučilištu u Iowi (SAD), razvili su novu metodu za opremanje manje smrdljivih stočnih farmi, a to je - crna svjetlost.
Ovo bi mogla biti velika stvar, posebno za farme koje se nalaze u perifernim područjima gdje se stanovništvo susreće s neugodnim mirisom stočarskih farmi, piše modernfarmer.
Postupak se zove fotokataliza (ubrzavanje kemijske reakcije indirektnim djelovanjem svjetlosne energije; ne izaziva promjene u tvari koja ju je apsorbirala, nego u drugim tvarima s kojima je pomiješana) i uključuje premazivanje površina prostorija tankim slojem titanovog dioksida, čestog kemijskog spoja koji se koristi kao bjelilo u različitim proizvodima, od paste za zube do kruha.
Nakon toga, na tu se površinu projicira crno svjetlo koje emitira UV zrake koje izgledaju plavkasto-ljubičasto. Kada UV zrake udare u titanov dioksid, proizvode reakciju koja neutralizira mirise, razbija neugodne plinove u manje čestice koje više ne smetaju toliko ljudskom njuhu.
Ispitivanje je provedeno i na jednom farmi u Iowi čime su za 16% smanjeni neugodni mirisi. Jacek Koziel, profesor pojoprivrednog i biosistemskog inižinjeringa, kaže kako ova metoda smanjuje emisije dušikovog oksida za 9%.
Foto: Pixabay/StockSnap
Tagovi
Jacek Koziel Fotokataliza Titanov oksid UV zrake Smrad na farmi Uzgoj na farmi Opremanje farme
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.