Zabranjuje se uvoz domaćih i divljih papkara, koji potiču i iz drugih država ako se prije ulaska na teritoriju BiH prevoze preko područja sa zabranjene liste.
Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine zabranio je uvoz određenih pošiljki iz Slovačke radi sprječavanja unosa slinavke i šapa u BiH. Podsjetimo, bolest papkara je u ovoj državi potvrđena 21. marta na tri farme mliječnih goveda.
Slovačka je tako dodana na popis država i područja iz kojih je zabranjen uvoz pošiljki domaćih i divljih papkara, sjemena i embrija/jajnih ćelija, namirnica, proizvoda, sirovina i otpadaka od domaćih i divljih papkara te hrane za životinje, koji su porijeklom od papkara. Od ranije je na snazi i zabrana uvoza navedenih proizvoda iz Mađarske i Savezne države Brandenburg i Grada Berlina u Njemačkoj.
Pored navedenog, zabranjuje se uvoz domaćih i divljih papkara, koji potiču iz drugih država ako se prije ulaska na teritoriju Bosne i Hercegovine prevoze preko navedenih područja.
Zabrana se ne odnosi na hermetički zatvorene, odnosno trajne konzerve, kao ni sirove kože ukoliko su obrađene na odgovarajući način. Također, ne odnosi se ni na toplotno obrađenu tehničku mast i želatin, vunu pranu u alkalnom vodenom rastvoru, hemijski potpuno obrađene proizvode, kao što je wetblue koža, hromirana koža, kuhane čekinje i slično.
Nije zabranjen ni uvoz mlijeka i proizvoda od mlijeka gdje je sirovo mlijeko bilo pasterizirano pod nadzorom ovlaštenog veterinara na temperaturi od 71,7°C kroz 15 sec, nakon čega je bilo podvrgnuto: daljnjoj termičkoj obradi, procesu sušenja ili obradi kojom je postignuta pH vrijednost manja od 6 kroz najmanje 1 sat.
Detalje uputstva Ureda za veterinarstvo BiH pročitajte u dokumentu ispod teksta.
Zabrana ne uključuje ni crijeva koja se uvoze u mliječnoj kiselini ili salamuri pH vrijednosti od 6,0 i niže, trofeje divljih životinja, kuhane u kipućoj vodi dovoljno vremena da su otklonjena sva tkiva osim kosti, rogova, papaka, kandži ili zuba, trajne suhomesnate proizvode ukoliko udovoljavaju određenim uslovima te ekstrudiranu suhu hranu za kućne ljubimce.
Slinavka i šap je jedna od najrazornijih bolesti koje pogađaju domaće (goveda, svinje, ovce, koze i bivole) i divlje papkare širom svijeta. Kako je saopćila Agencija za sigurnost hrane BiH, kategorizirana je u bolesti kategorije A čije suzbijanje zahtjeva stroge i sveobuhvatne mjere kontrole koje uključuju usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje svih prijemljivih životinja na zaraženom objektu, uspostavu zone zaštite i zone nadziranja, zabranu premještanja živih prijemljivih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla te druge preventivne i biosigurnosne mjere.
Informacija za vlasnike životinja: Kako prepoznati slinavku i šap?
U slučaju sumnje na slinavku i šap, subjekti su dužni bez odgađanja obavijestiti veterinarskog inspektora kako bi se omogućilo isključivanje ili rano otkrivanje ove bolesti i pravovremeno djelovanje.
Dokumenti
Tagovi
Autorica