Iako se izvoz na tržište Ruske Federacije čini primamljivim on ima i drugu stranu. Velika udaljenost, kao i neujednačeno domaće tržište, mogu predstavljati izazov domaćim mljekarima.
Impozantno rusko tržište predstavlja svojevrstan izazov za domaće mljekare. Plasman mlijeka u Rusku Federaciji važan je korak u ovoj industriji, međutim potreban je dogovor između Rusije i BiH, kako smatraju proizvođači.
U "Mlijekoprodukt"-u smatraju da je ovo veliko, međunarodno, tržište izazov za domaće proizvođače, kao i da svi veći poljoprivrednici treba u svakom slučaju da iskoriste ovu mogućnost, kako navode nezavisne.com.
"Imamo neophodne kapacitete za plasman mlijeka u Rusiju i podržavamo inicijativu Vlade RS da ponovo pokrene pitanje izvoza", navode iz ovog preduzeća.
Ovo preduzeće ostvaruje izvoz na regionalna tržišta, kao i tržište EU. U ukupnom poslovanju, izvoz čini više od 48 odsto.
"Ukoliko se otvori i tržište Rusije, još više bi unaprijedili djelatnost kompanije, ali i ukupne ekonomije naše zemlje", navode u "Mlijekoproduktu".
Rusko zakonodavstvo veoma je strogo i u mnogim segmentima, zahtjevnije od pojedinih uredbi EU.
Plasman proizvoda na ovo međunarodno tržište, imalo bi velikog značaja i za poljoprivrednike i za prerađivače.
Prema riječima Adina Fakića, direktora "Milkos"-a, iz Sarajeva, Bosna je mali proizvođač i otvaranje svakog narednog tržišta predstavlja uspjeh jer naši mljekari žive u neizvjesnosti da li će im svaki idući litar mlijeka biti otkupljen.
"Mislim kako BiH ne iskorištava u dovoljnoj mjeri vlastite potencijale i kapacitetete sa kojima raspolaže. Pod tim se podrazumijevaju i mogućnosti odnosa sa Rusijom i Turskom. Napravili smo veliki korak naprijed i mogu da kažem da po tehnološkoj i stručnoj opremljenosti, na nivou smo evropskih mljekara", naglasio je Fakić.
Kada je riječ o tržištu EU, naša država učestvuje tek sa 10 odsto sopstvenih kapaciteta, koje je plasirala prije nego što je Hrvatska ušla u EU.
"Bosna ima ugovor o slobodnoj trgovini sa Turskom, a izvozi samo meso, međutim, to je ipak dokaz da se može uspjeti ukoliko postoji razumijevanje nadležnih institucija", istakao je on.
Kako kaže, bez dogovora na međunarodnom nivou, kao i realizovanja saradnje i potpisivanja protokola o slobodnoj trgovini, nema ni mogućnosti izvoza na tržište Rusije.
Ipak, postoje i drugačija mišljenja na ovu temu. Predsjednik Udruženja mljekara RS, Vladimir Usorac, smatra kako je ovo tržište previše udaljeno, što može predstavljati problem oko transporta.
"Izvoz mlijeka u rusku federaciju može biti privlačan, posebno za malu zemlju poput nas, ali pitanje je koliko je to opravdano. Zašto u BiH nema mlijeka iz SAD - zato što je velika udaljenost. Ovaj prehrambeni proizvod nije pogodan za duže transporte", objasnio je Usorac.
Dodaje kako je u RS sve manja proizvodnja mlijeka te da trenutno ima manje od 4.000 aktivnih proizvođača, a nekada ih je bilo više od 17.000.
"Velika je razlika i u premijama za mlijeko. Na primjer, u RS je 25 feninga po litri dok je u USK 42 feninga. Razni faktori vode ka postepenom gašenju proizvodnje mlijeka", zaključio je Usorac.
Tagovi
Autor