Poljoprivrednici Južnog Tirola ne žele da se luksuzne kuće više nude pod konceptom seoskog turizma. Iznijeli su precizan prijedlog: vlasnik imanja mora živjeti na farmi!
Luksuzne planinske kuće nisu prava slika odmora na selu – poručio je Južnotirolski savez poljoprivrednika koji je zatražio stroža pravila kako bi se sačuvala autentičnost regije.
U jednoj od najpopularnijih turističkih regija u Alpama raste nezadovoljstvo među farmerima. Južnotirolski savez poljoprivrednika zahtijeva stroža pravila zbog luksuznih planinskih kuća, jer smatraju da one nemaju nikakve veze s pravim seoskim turizmom. Ovakvi smještajni kapaciteti su se posljednjih godina znatno proširili i sada ih treba ograničiti, piše list Rai Südtirol, a prenosi Agrarheute.
Poljoprivrednici ne žele da se luksuzne kuće više nude pod konceptom seoskog turizma, rekao je predsjednik saveza Daniel Gasser na godišnjoj skupštini. Iznijeli su precizan prijedlog: vlasnik imanja mora živjeti na farmi!
Kako su pojasnili, gosti tokom odmora na selu trebaju iz prve ruke doživjeti život na poljoprivrednom imanju. "Seoski turizam trebao bi pomoći poljoprivrednicima u stvaranju dodatnih izvora prihoda", naglašava Gasser. Na taj način osigurava se da farme ostanu u porodičnom vlasništvu te da porodice mogu živjeti od svog rada – na tradicionalan način.
Farme bi tako trebale zadržati svoju autentičnost, umjesto da luksuzni, generički smještaj naruši njihov izvorni karakter.
Kako piše list Focus, kritike ne dolaze samo od saveza poljoprivrednika. Trenutni sistem ocjenjivanja za seoski turizam favorizira luksuzna imanja. Prema tageszeitung.it, više nije dovoljno imati prodavnicu domaćih proizvoda, drvene podove u sobama ili dobru povezanost s javnim prijevozom.
Za najviše ocjene sada su potrebni "slani bazeni, prirodni bazeni ili prirodna kupališta umjesto običnih bazena, kao i saune". Također, dodatne bodove donosi "zabrana djece" – što otvara pitanje je li to turizam na selu kakav bi trebao biti?
Kao i u Južnom Tirolu, i u BiH se nameće pitanje da li luksuzni objekti, koji nemaju veze s poljoprivredom ili tradicionalnim seljačkim načinom života, mogu nositi oznaku seoskog turizma. Pravi seoski turizam podrazumijeva da domaćini dočekuju goste, nude domaću hranu, pokazuju život na selu i uključuju goste u aktivnosti poput mužnje krava, branja voća ili pravljenja sira.
Šta vi mislite o tome? Pišite nam u komentarima.
Tagovi
Autorica