Jeste li željni avanture? Highlander Blidinje je onda priča za vas.
Osim po hajducima, od prije četiri godine Blidinje je poznato i po gorštacima. Istina, nešto manje se o tome priča u našoj zemlji, ali zato na ovu hercegovačku lokaciju pristižu planinari iz skoro svih dijelova svijeta. Njima je itekako poznat ovaj turistički biser.
Dođu jednom, pa se vrate s ekipom. Organizator Highlandera na Blidinju, Krešimir Krišto, kaže da je doslovno "world of mouth" (odnosno, kako mi kažemo "od usta do usta", op.a.) najbolja reklama.
Ovaj Tomislavgrađanin je highlander priču, koja je izvorno osmišljena u Hrvatskoj, u BiH donio prije četiri godine . Nešto ranije se vratio iz Zagreba u svoje Duvno. Planinarske avanture organizira zajedno sa suprugom Antonelom, i pravi su primjer one narodne "svugdje pođi, ali kući dođi". Posjetiocima nude petodnevne ture u okviru kojih prelaze oko 100 kilometara, ali i dvodnevne.
"Prelazimo Čvrsnicu i Vran kompletno ta dva masiva i imamo veliku elevaciju, mi konkretno pređemo 92 kilometra u nekakvih 4.000 m elevacije što je značajno za napomenuti jer je dosta zahtjevan teren", kaže Krešimir i pojašnjava kako je poenta da se vrijeme provede boravkom u prirodi.
Planinari koji se odluče na ovu avanturu života, sve nose sa sobom, na leđima - šator, vreću za spavanje i podlošku, dok ih organizatori snabdijevaju s hranom, vodom i ostalim potrepštinama.
Dolaze turisti iz cijelog svijeta, ali čoban Perko ne može da nađe ženu
"U pet dana dobiju 15 obroka i bilo bi nemoguće da ponesu tu veliku kilažu kao i vodu. Svaki dan imamo taj ček point, gdje ljude opskrbljujemo za sljedeći dan s tri obroka 4 litre vode i dodatne sitnice koje smo osigurali za njih", navodi naš sagovornik, dodavši da ovo nije nikakva utrka i kako "nije važno kad si došao u kamp, bitno je da si došao."
Samo tokom prošle sedmice 140 avanturista je prošlo ovom rutom. Riječ je o ekipama iz Njujorka, Kanade, Francuske, Italije te zemalja regiona Srbije, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Crne Gore. Prvi dan spavaju iznad 2.200 metara. Čvrsnica je treća po veličini planina u BiH, a vrh je na 2.228 mnv. Zatim je tu jedan od najljepših simbola Blidinja, Hajdučka vrata. Smještena na istočnom dijelu planine i predstavljaju prirodni fenomen stvaran vjekovima. To je zapravo karakteristični prsten u stijeni, a nalazi se na rubu kanjona Dive Grabovice. Geomorfološki spomenik prirode predstavlja jedan od najljepših vidikovaca na bh. planinama.
"Potom slijedi Vran, koji je zapostavljen, ali je prekrasan, baš je divlji, surov. Tura je kružna i kada krenete na pohod vidite gdje ćete biti pet dana, i u povratku se vidi šta ste prošli", kaže organizator Highlandera na Blidinju.
Najviše je učesnika iz Hrvatske, dok se oni domaći češće odlučuju na kraći, vikend format. Organizatorica, Antonela nam priča kako često pitaju ima li medvjeda te potvrđuje da ih "normalno ima u planini", ali kako se i oni plaše ljudi, pa se sklone.
"Uz nas organizatore, tu je svaki dan na ruti i GSS tim, svaki dan druga stanica, tako da u slučaju neke nezgode, dečki i cure su tu i uskaču", dodaje.
Avanturisti su prvenstveno zadovoljni ljepotom i divljinom prirode, no ne kriju oduševljenje ni kada je riječ o gostoprimstvu. "Vele da smo kao organizatori odlični, da je hrana vrhunska, da poznajemo rute, da su staze markirane, označene, što njima jako puno znači, ako ne koriste kartu koju im mi damo ili GPS track, hodaju prateći markacije", navodi Antonela.
A, nakon što prođu kroz sve prirode ljepote ovog područja, planinare dočeka bogata trpeza domaćih specijaliteta – grah, roštilj, pite, u čije su pripreme uključeni lokalni proizvođači iz Tomislavgrada i okoline.
Kako je protekla posjeta ekipe Agrokluba Blidinju, pogledajte u video prilogu:
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
12 bisera ruralnih potencijala Federacije Bosne i Hercegovine
Sarajevo,
Bosna i Hercegovina