Pretraga tekstova
Izložba Zelene industrije, trodnevni je sajam koji će se održati od 10. do 12. januara 2017. u Hardenbergu, u Nizozemskoj.
Izložba Zelene industrije, trodnevni je sajam koji će se održati od 10. do 12. januara 2017. u Hardenbergu, u Nizozemskoj. Riječ je o događaju koji prikazuje poljoprivredne proizvode, hortikulturu, goveda, ovce, farmersku proizvodnju, povrće, cvijeće, kulinarstvo, vino, umjetnost i vještinu te industrijske marke u okviru poljoprivredne i šumarske proizvodnje.
Izlagači će većinom izložiti proizvode za zaštitu zdravlja, farmaceutske proizvode od ljekovitog bilja, hranu, proizvode za ljepotu, eko proizvode, tehnologiju čistog proizvodnog procesa, funkcionalnu hranu, industrijske proizvode izrađene od eko materijala, održive proizvode i mnoštvo drugih proizvoda iz područja čiste i zelene proizvodnje.
Foto: Pixabay/fozdamar
Tagovi
Zelena industrija Nizozemska Sajam
Autorica
Više [+]
Diplomirani agronom s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub i donosi najnovije vijesti iz svijeta poljoprivrede.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabu... Više [+]
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti
Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabuke, kruške, šljive i drugo sezonsko voće. Plodove uništavaju snažnim čeljustima, ostavljajući ih neupotrebljivim, što voćarima nanosi značajne gubitke.
Osim štete u voćnjaku, stršljenovi su i ozbiljna opasnost za ljude. Njihov ubod može izazvati jaku bol, otok, alergijsku reakciju, a u težim slučajevima čak i životnu ugroženost. Za razliku od pčela, stršljen može ubosti više puta, pa susreti s njima nisu nimalo bezazleni.
Jednostavna zamka od plastične flaše
Srećom, postoji vrlo jednostavan način da se smanji njihov broj u voćnjaku – zamka od obične plastične flaše. Postupak je brz i ne zahtijeva posebne troškove:
Flašu prerežite nešto iznad pola.
Gornji dio okrenite naopako i vratite u donji dio, tako da otvor formira lijevak prema unutra.
Zamku okačite na stablo voćke ili postavite u blizini.
Kao mamac sipajte malo piva ili voćnog soka – najbolje rezultate daje pivo.
Privučeni mirisom, stršljenovi lako ulaze u zamku, ali put nazad ne mogu pronaći. Nakon samo nekoliko sati u njoj se može primijetiti veliki broj uhvaćenih insekata.
Efikasna i sigurna metoda
Ova metoda je jednostavna, jeftina i efikasna, a pri tome ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude. Postavljanjem nekoliko ovakvih zamki voćari mogu značajno smanjiti broj stršljenova i sačuvati svoje voće, ali i sigurnost u voćnjaku.