U Sarajevu je svečano otvoren skup koji okuplja najvažnije ljude iz peradarske industrije regiona – od proizvođača i izvoznika do naučnika i donosioca odluka.
Svečanom ceremonijom otvaranja započeo je Drugi međunarodni kongres živinarstva/peradarstva. Događaj je u Sarajevu okupio ključne subjekte iz ovog sektora, zatim prehrambene industrije, nauke i zakonodavstva.
Prema riječima Edina Jabandžića, predsjednika Organizacionog odbora 2. Međunarodnog kongresa živinarstva/peradarstva, učešće će uzeti predstavnici iz devet država, od Holandije i Njemačke, do zemalja Balkana, a aktivno su uključena i udruženja iz susjednih država.
U naredna dva dana, 15. i 16. maja, više od 55 predavača govorit će o značajnim temama, kao što su nove tehnologije i dalji razvoj sektora. Naveo je kako su uspjeli da ostvare ciljeve i naprave veći i respektabilniji događaj te s ponosom ponove uspješnu priču od prije dvije godine iz Banja Luke.
"Imamo preko 360 učesnika, gotovo duplo više nego prije dvije godine. Jednostavno to je dokaz i znak da smo na pravom putu i da ovaj događaj ima potrebu u bh. društvu da se ugradi i da svake dvije godine dođemo u poziciju da okupimo ljude, predstavimo nove ideje, ali i da zajedno sa državom i državnim institucijama dalje razvijamo naše odnose, unapređujemo određene stvari te sektor zajedničkim snagama i trudom dižemo na viši nivo", poručio je Jabandžić.
Peradarstvo, odnosno živinarstvo je prepoznato kao industrija, istakao je Predrag Miličić, potpredsjednik Organizacionog odbora 2. Međunarodnog kongresa živinarstva/peradarstva, ne krijući zadovoljstvo što je skup okupio grupu firmi i ozbiljnih ljudi koji su, kako je rekao, fokusirani na unapređenje svog posla.
"Mi smo izvozno orijentisana grana sa ozbiljnim rezultatima na okolnim tržištima, ne samo na tržištima CEFTA-e, nego i tržištu Evropske unije, jer podsjetit ću da iz Bosne i Hercegovine iz naše industrije se izvozi pileće meso, prerađevine od pilećeg mesa i konzumna jaja B kategorija za sad", rekao je Miličić, dodavši kako se nadaju povoljnim vijestima i kada je u pitanju izvoz jaja A kategorije na tržište EU.
Miličić: Svaki izvezeni šleper jaja, prilika je za domaće proizvođače
Kongres, kako je istakao, okuplja najznačajnije ljude iz sektora iz čitavog regiona, predstavnike industrija koje snabdijevaju naše farme najmodernijom opremom, kazavši i kako bh. pogoni ne zaostaju za onima koji se mogu vidjeti u Njemačkoj, Italiji, Holandiji i drugim zemljama jer su se morali osposobiti kako bi ravnopravno "igrali utakmicu".
"Smisao ovog našeg okupljanja je da na jednom mjestu je i da predstavnici fakulteta, instituta, institucija BiH, vide šta i kako mi to radimo i da se zajedno izborimo za regulaciju kako domaćeg tržišta, tako i spoljne trgovine", zaključio je Miličić.
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Kemal Hrnjić, naveo je kako je Prvi kongres (2023. godine, op.a.), zapravo bio i jedna od njegovih prvih aktivnosti početkom mandata. Tada je za govornicom izrazio žaljenje što se na nivou FBiH, za ovu poljoprivrednu granu iz budžeta izdvajalo samo milion maraka. Rekao je i kako je tada obećao da će unaprijediti budžet za peradarstvo, što je i učinjeno. Lani su izdvojena sredstva bila daleko veća.
"U prošloj godini smo za proizvodnju pilećeg mesa isplatili 3,3 miliona maraka, a za izgradnju i opremanje novih objekata u peradarskoj industriji oko 1,1 milion, tako da smo u protekloj godini oko 4,5 miliona maraka izdvojili za ovu industriju Smatram da je i to malo, ali ipak 4,5 puta više nego što smo zatekli", rekao je Hrnjić, obećavši kako će u 2025. godini pokušati više sredstava izdvojiti za ovaj sektor.
Kako je naveo, planirano je 3,6 miliona KM za proizvodnju pilećeg mesa, kao i više sredstava u ruralnom razvoju, odnosno ukupno između pet i šest miliona maraka.
Iako je tek drugo izdanje kongresa, osjećaj je kao da danas proslavljamo jedan veliki jubilej, rekao je Negoslav Lukić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, ističući značaj skupa koji je okupio naučnu i stručnu zajednicu. Naveo je kako peradarski sektor s pravom nosi epitet najjačeg, kada je u pitanju stočarska proizvodnja.
"Živinarski, odnosno peradarski sektor jeste primjer kada je u pitanju dobro organizovana proizvodnja, zatim biosigurnosne mjere, upotreba veterinarsko-medicinskih proizvoda, to jeste veterinarskih lijekova koji se na odgovoran način upotrebljavaju upravo u trenutku kada cijeli svijet govori o antimikrobnoj rezistenciji", rekao je Lukić, dodavši kako živinarski sektor "ide možda i korak ispred sistema i sve nas nekako podstiče da pratimo i da zajedno guramo tu mašinu."
BiH kao most između Istoka i Zapada: Kakvu ulogu ima peradarski sektor?
Skup će, nastavlja, biti idealna prilika da se donesu dobri zaključci i da doprinos cjelokupnom živinarskom sektoru. Što se tiče konkretno Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, naveo je kako usmjeravaju značajna sredstva, naročito za kapitalne investicije za izgradnju objekata, ali i poticajne mjere.
"Pored toga uveli smo dvije nove linije od prošle godine, jer smo prepoznali da je to vrlo važno kada je u pitanju zdravlje životinja pa radimo monitoringe na salmonelozu i monitoringe na avijarnu influencu. I to je vrlo važno nama zbog zadržavanja povoljnog statusa Bosne i Hercegovine. Nadam se da ćemo uspjeti da napravimo još taj iskorak za izvoz jaja A klase", rekao je Lukić.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
2. Međunarodni kongres живинарства / peradarstva
Dvorine bb, Srbac, Bosna i Hercegovina,
Srbac,
Bosna i Hercegovina
tel: +387 61 504 224,
e-mail: info@bhpoultry.ba
web: https://bhpoultry.ba/