Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • AgroBelgrade
  • 25.01.2024. 13:30

Otvoren AgroBelgrade, Minić najavio razgovore o malinama

U glavnom gradu Srbije otvoren Međunarodni sajam voćarstva, povrtlarstva i vinogradarstva AgroBelgrade 2024.

Otvoren AgroBelgrade, Minić najavio razgovore o malinama
Foto: Julijana Kuzmić
  • 140
  • 37
  • 0

Sajam koji okuplja proizvođače prije svega voća i povrća, ali i firme poljoprivredne mehanizacije iz Srbije i susjednih zemalja je Agro Belgrade, koji je danas (25.januara) otvoren za sve zainteresovane posjetioce. Na petom održavanju po redu, predstaviće se više od 600 izlagača sa njihovim tradicionalnim, ali i modernim proizvodima.

Tematski posvećen povezivanju, otvorili su ga ministri iz regiona. Među njima ministar poljoprivrede Republike Srpske (BiH) Savo Minić, Crne Gore Vladimir Joković, Sjeverne Makedonije Ljupčo Nikolovski, ali i ambasador SAD-a u Srbiji Kristofer Hil. Sajam je otvorila srbijanska ministrica Jelena Tanasković.

Ministri poljoprivrede regiona na otvaranju Agro Belgrade-a

"Svi oni koji razmišljaju da li da se bave poljoprivredom ili ne, ne treba da imaju dileme", rekla je Tanasković i spomenula značaj izvoza, a naročito potpisivanja ugovora bescarinske trgovine sa Republikom Kinom.

Imamo značajne kočnice u distribuciji

Ipak najveću vanjskotrgovinsku razmjenu Srbija ima sa Bosnom i Hercegovinom, a u okviru nje sa Republikom Srpskom (RS), te je ministar RS-a Savo Minić najavio razgovore o novim poslovima.

"Nadam se da ćemo na ovom Sajmu razgovarati i kad je u pitanju malina, gdje imamo značajne kočnice u distribuciji, ali sve ono što ima ekspanziju na tržištu. Kad je bila afrička kuga svinja u ekspanziji i u Republici Srpskoj i u okruženju bili smo prinuđeni na saradnju. Mislim da sve ono što nas spaja je bilo i dobro, ali i loše", rekao je Minić.

Preko 600 izlagača predstavit će svoje proizvode

Od krompira do diplomatije

Da poljoprivreda ne poznaje granice, istakao je ambasador SAD-a u Srbiji Kristofer Hil.

"Sektor koji povezuje ljude je sektor poljoprivrede. On je najstariji, ali je od izuzetnog značaja da prati moderne tokove", rekao je Hil i podijelio sa posjetiocima priču kako se pripremio za diplomatski posao.

Posebna hala je za mehanizatore

"Sjećam se vremena na farmi krompira na Roud Ajlendu gdje sam radio tokom studija. Tu se nauči vrijednost napornog rada i da oni koji kupuju taj proizvod zavise od našeg rada i da smo im važni. Zapamtite da proizvođači mnogo toga znaju zahvaljujući onome čime se svakodnevno bave", podijelio je Hil.

Sajam koji se održava na Beogradskom sajmu na 30.000 kvadrata bit će otvoren do 27. januara.


Fotoprilog


Tagovi

Agro Belgrade Sajam Jelena Tanasković Kristofer Hil Savo Minić Poljoprivredna manifestacija


Autorica

Julijana Kuzmić

Više [+]

Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...