Pretraga tekstova
Sigurnost hrane ključni je faktor u očuvanju zdravlja, jačanju poljoprivrede, pristupu tržištima, turističkom razvoju i sveukupnom ekonomskom napretku.
Kako sintetičke hemikalije (PFAS) utječu na okoliš i hranu? Šta su zamjene za meso na bazi biljnih proteina? Insekti, makro- i mikro alge kao novi proteinski izvori, samo su neke od tema, ali i pitanja na koje će odgovore ponuditi međunarodna konferencija "Sigurnost hrane: nauka u akciji", koja će biti održana u naredna dva dana, 3. i 4. juna u Mostaru.
U povodu Svjetskog dana sigurnosti hrane, konferenciju organizuje Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, u saradnji s Uredom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u BiH, te uz podršku Evropske agencije za sigurnost hrane (EFSA).
Na skupu će učestvovati stručnjaci iz Bosne i Hercegovine i regije, kao i predstavnici međunarodnih organizacija poput WHO, FAO i EFSA, koji će kroz panele i rasprave razmatrati goruće teme iz oblasti sigurnosti hrane, javnog zdravlja i naučne komunikacije.
Konferencija će obuhvatiti i teme kao što su kapaciteti Bosne i Hercegovine za proizvodnju sigurne hrane, kakvo je povjerenje građana BiH u javni sektor, ima li nauka rješenje za širenje uzročnika brzog venuća masline, a bit će predstavljeni i inovativni pristup doniranju hrane.
Kako je ranije u intervjuu za Agroklub rekao direktor Agencije za sigurnost hrane BiH, Sanin Tanković, namjera je da se na jednom mjestu okupe zvučna imena iz zemlje i regiona, kao i predstavnici referentnih međunarodnih organizacija kako bi kroz predavanja i panele o najaktuelnijim temama i doprinijeli globalnim nastojanjima za stavljanje nauke u akciju kada je riječ o sigurnosti hrane.
Svjetski dan sigurnosti hrane, koji se svake godine obilježava 7. juna, ima za cilj podsjetiti javnost na to da sigurnost hrane nije samo pitanje higijene, već i zdravlja, ekonomskog razvoja, trgovine i održivosti. Aktivnosti koje se provode širom svijeta, uključujući ovu konferenciju, imaju za cilj prevenciju, otkrivanje i upravljanje rizicima porijeklom iz hrane.
Na taj način, sigurnost hrane postaje ključni faktor u očuvanju zdravlja, jačanju poljoprivrede, pristupu tržištima, turističkom razvoju i sveukupnom ekonomskom napretku.
Tagovi
Sigurnost hrane Međunarodna konferencija Agencija za sigurnost hrane BiH
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 3 tjedna
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.