Pretraga tekstova
U analiziranom uzorku ribe smuđ utvrđeno je bioakumuliranje olova i žive. Zbog visokih koncentracija navedenih teških metala, ovu vrstu ribe nije preporučljivo koristiti za ljudsku ishranu. U SRD "Smuđ" tvrde drugačije
Analiza kvalitete vode jezera Modrac, ukazuje na visoku koncentraciju ukupnog fosfora i azota što indicira da se ovo jezero nalazi u trofičnom stanju. Pokazalo je ovo ispitivanje izvršeno u okviru projekta “Voda za sve!“, koji implementira Centar za ekologiju i energiju, a finansira Evropska unija.
Dokumentom su prikazani rezultati analize općih, organskih i neorganskih parametara, kao i analiza sadržaja teških metala u ribi iz jezera Modrac.
"U analiziranom uzorku ribe smuđ utvrđeno je bioakumuliranje olova i žive. Zbog visokih koncentracija navedenih teških metala, ovu vrstu ribe nije preporučljivo koristiti za ljudsku ishranu“, istakao je autor studije dr.sc. Abdel Đozić, dipl.ing.tehn, tokom predstavljanja rezultata ispitivanja u decembru prošle godine.
Navedeno je i kako je u ranijim istraživanjima, utvrđeno bioakumuliranje olova, nikla i kadmija u babuški što ukazuje na prisustvo teških metala u ihtiofauni tog jezera.
Nakon objave ovih podataka Sportsko ribolovno društvo "Smuđ", koje je, pored ostalog, odgovorno i za zaštitu ribe, poduzelo je određene mjere u cilju utvrđivanja osnovanosti ovih navoda.
Zatražena je kompletna dokumentacija od Centra za ekologiju i energiju vezana za uzorkovanje i analizu ribe te su, kako ističu, utvrdili da se u izvještaju navode standardi za analizu otpadnih voda, a ne ribe, kao i da nije navedeno odakle je uzet uzorak smuđa.
Ovo ribolovno društvo je također izvršilo uzorkovanje ribe preko ovlaštene ustanove JU Gradska veterinarska stanica Tuzla, a koji je proslijeđen Federalnom agromediteranskom zavodu u Mostaru. Prema rezultatima ove analize, utvrđeno je da su zasićenja teškim metalima u referentnim vrijednostima.
"Raduje nas da vam možemo predstaviti nalaz ribe smuđ, koji je apsolutno ispravan za konzumaciju, a koji ćemo dostaviti i Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove TK, u cilju potpune zaštite građana koji konzumiraju ribu iz jezera Modrac“, saopćili su iz SRD "Smuđ".
Dakle, dvije analize pokazale su oprečne rezultate. Iz Centar za ekologiju i energiju nisu se oglašavali povodom ispitivanja koje je provedeno po inicijativi ribolovnog društva.
Međutim, na društvenim mrežama rasprava se itekako vodi. S jedne strane iskazuje se negodovanje jer bi Centar za ekologiju i energiju Tuzla trebao pronaći i otkloniti uzrok zagađenja, a ne tražiti ga u "finalnom proizvodu", tj. vodi i ribi. S druge, pojedini ipak vjeruju prvobitnom nalazu.
"Dokaz ispitivanja argumentirano pokazuje da u uzorku ribe ima 6 puta više žive od dozvoljenog i to je dovoljno da je narod ne konzuminira", napisao je Mehmed Siranović u komentaru ispod saopćenja SRD "Smuđ".
Tagovi
Smuđ Ribolov Modrac Riba Smuđ iz Modraca Analiza vode
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...