Pretraga tekstova
Najčešće se javljaju koprivina i atlantska grinja koje isisavaju biljne sokove. Kada i kojim preparatom tretirati?
Oblaskom terena na području Posavskog kantona, stručne službe su uočile pojavu grinje na zasadima soje. Najčešće se javljaju koprivina grinja (Tetranychus urticae) i atlantska grinja (Tetranychus atlanticus), koje stvaraju štete isisavanjem biljnih sokova.
Ove grinje su sitni, žućkaste štetočine, gotovo nevidljivi golim okom, koji se zadržavaju na naličju listova. Najveće štete prave u periodima kada temperature prelaze 25 °C.
"Napadnuta biljka poprima svjetlije tonove, žuti, te u slučajevima jakog napada cijela biljka nekrotizira", pojašnjavaju savjetodavci.
Preporuka proizvođačima je da redovno obilaze svoje parcele, s posebnim fokusom na rubove, jer se grinje obično najprije pojavljuju upravo na tim dijelovima. Ukoliko se uoči njihova prisutnost, potrebno je pravovremeno obaviti zaštitni tretman.
Suzbijanje koprivine i atlantske grinje moguće je isključivo akaricidima, posebno onima koji sadrže abamektin kao aktivnu tvar.
"Primjena akaricida je opravdana ako se utvrdi napad iznad 3 grinje po listu ili ako se na više od 50% listova nađu grinje bez obzira na njihovu brojnost", navode stručnjaci.
Vrlo je važno da se prskanje obavlja u večernjim satima, kada temperature padnu ispod 25 °C, jer su preparati fotolabilni – osjetljivi na svjetlost. Također, preporučuje se upotreba veće količine vode i dodatak okvašivača, kako bi zaštitna sredstva bolje prodrla do mjesta ishrane grinje i osigurala djelotvorniju zaštitu, piše Savjetodavna FBiH.
Tagovi
Zasadi soje Pojava grinje Koprivina grinja Atlantska grinja Preporuka proizvođačima
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Bašta part 1. 😇