Pretraga tekstova
Porasle su cijene žitarica u Evropi i SAD-u. U Argentini je zbog velike količine oborina bila otežana žetva kukuruza.
Cijene žitarica u Evropi i SAD-u porasle su prošlog tjedna. Osim toga, aktivnosti fondova potpomogle su održati cijene tijekom prve polovice tjedna, prije usporavanja rasta cijena u četvrtak.
U utorak, 19. travnja 2016. godine, brazilska vlada donijela je odluku o ukidanju poreza na uvoz pošiljaka kukuruza.
Trenutni porez od oko 8-10% primjenjuje se na zemlje koje su izvan Mercosur trgovačkog bloka (Argentina, Brazil, Paragvaj, Urugvaj i Venezuela), a koje ionako nisu imale poreze na uvoz pošiljaka kukuruza. Promjena politike zbog nedavne zabrinutosti uslijed sušnih razdoblja u Brazilu, mogla bi ometati drugi, zimski usjev kukuruza.
U Francuskoj i Kanadi posijali manje žitarica!
Visoke razine oborina u području sjeveroistočne Argentine dovele su do otežane žetve kukuruza preko pojasa i straha od prevelike vlage. Isto tako, idućeg tjedna, prema najavama meteorologa, očekuju se oborine koje će se nastaviti do žetve.
U četvrtak su kanadske statistike objavile rezultate pregleda usjeva. Što se žitarica tiče, najviše površina zasijano pšenicom i zobi bilo je planirano za jesen, kada su povećane površine zasijane ječmom i kukuruzom.
U Francuskoj je posijan kukuruz na 11% površina namijenjenih za žitarice, a za 47% manje nego prošle godine. Kukuruz siju u proljeće, ali kontinuirane kiše oko ključnih područja uzgoja usporavale su sjetvu.
Kanađani smanjuju površine pod pšenicom šestu godinu zaredom, i to za jedan posto iz godine u godinu. Smanjenje ukupnih površina pod pšenicom potaknuto je smanjenjem površina namijenjenih za proljetnu sjetvu od 6%, a očekuje se veća potražnja za lećom i graškom iz Indije.
Izvor podataka: AHDB cereals & oilseeds Market report, Foto: Stockcentral/bigstockphoto.com
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabu... Više [+]
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti
Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabuke, kruške, šljive i drugo sezonsko voće. Plodove uništavaju snažnim čeljustima, ostavljajući ih neupotrebljivim, što voćarima nanosi značajne gubitke.
Osim štete u voćnjaku, stršljenovi su i ozbiljna opasnost za ljude. Njihov ubod može izazvati jaku bol, otok, alergijsku reakciju, a u težim slučajevima čak i životnu ugroženost. Za razliku od pčela, stršljen može ubosti više puta, pa susreti s njima nisu nimalo bezazleni.
Jednostavna zamka od plastične flaše
Srećom, postoji vrlo jednostavan način da se smanji njihov broj u voćnjaku – zamka od obične plastične flaše. Postupak je brz i ne zahtijeva posebne troškove:
Flašu prerežite nešto iznad pola.
Gornji dio okrenite naopako i vratite u donji dio, tako da otvor formira lijevak prema unutra.
Zamku okačite na stablo voćke ili postavite u blizini.
Kao mamac sipajte malo piva ili voćnog soka – najbolje rezultate daje pivo.
Privučeni mirisom, stršljenovi lako ulaze u zamku, ali put nazad ne mogu pronaći. Nakon samo nekoliko sati u njoj se može primijetiti veliki broj uhvaćenih insekata.
Efikasna i sigurna metoda
Ova metoda je jednostavna, jeftina i efikasna, a pri tome ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude. Postavljanjem nekoliko ovakvih zamki voćari mogu značajno smanjiti broj stršljenova i sačuvati svoje voće, ali i sigurnost u voćnjaku.