Pretraga tekstova
U Zemlji izlazećeg sunca julski toplinski rekord srušen je treću godinu zaredom, dok je sjeveroistočna regija uz Japansko more zabilježila kritično niske nivoe padavina, što izaziva zabrinutost za žetvu.
Nakon što joj je dosegnula rekordne cijene, a zbog ključne ratarske kulture tamošnji premijer podnio ostavku, Japan se sada suočava s toplinskim valom i upornom sušom koja prijeti rižinim poljima, prenosi Reuters.
Kažu, temperature u gradu Isesaki, sjeverno od Tokija, dosegle su 41,8 stepeni Celzija, što je najviša ikad zabilježena u toj zemlji, a situacija je posebno kritična u sjeveroistočnoj regiji uz Japansko more.
Japanski ministar poljoprivrede podnio ostavku, fotelje ga stajala - riža
Ministarstvo poljoprivrede najavilo je nove mjere zaštite, obećalo poduzeti korake za ublažavanje štete na usjevima riže uzrokovane ekstremnim vremenskim uvjetima te pozvalo građane da ostanu u svojim domovima.
Prema podacima Agencije za upravljanje požarima i katastrofama, više od 53.000 ljudi hospitalizirano je zbog toplotnog udara tokom ljetnih mjeseci.
Prosječna nacionalna temperatura raste iz godine u godinu, a julski toplotni rekord srušen je treću godinu zaredom, dok je sjeveroistočna regija uz Japansko more zabilježila kritično niske nivoe padavina, što izaziva zabrinutost za žetvu.
Dugotrajna vrućina također je dovela do povećanja broja stjenica, što dodatno pogoršava štetu na usjevima.
"Potrebna je brza i odlučna akcija kako bi se spriječila teška šteta u poljoprivredi uzrokovana vrućinom, posebno na usjevima riže. Moramo pružiti podršku poljoprivrednicima u suočavanju s ovim izazovima. Vlada također aktivno pomaže u suzbijanju štetočina i borbi protiv suše", izjavio je novi ministar poljoprivrede Koizumi Shinjiro.
Prošlogodišnji toplotni val uzrokovao je ozbiljno pogoršanje kvalitete uroda, a netačne procjene zaliha dovele su do nacionalne nestašice i historijskog rasta cijena.
Tagovi
Japan Nestašica riže Koizumi Shinjiro Japansko more Isesaki
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Todora je beba rođena prije 8. mjeseci. Njena mama je Ivanče baštovanče, a ona voli da ide gdje god ide i mama. Tako joj je pravila društvo na II Konferenciji mladih u poljoprivredi koja se održala u Ribniku, od 03. do 05. 09. 2025. godine,... Više [+]
Todora je beba rođena prije 8. mjeseci.
Njena mama je Ivanče baštovanče, a ona voli da ide gdje god ide i mama.
Tako joj je pravila društvo na II Konferenciji mladih u poljoprivredi koja se održala u Ribniku, od 03. do 05. 09. 2025. godine, a u organizaciji MMA- Mreža mladih agropreduzetnika.
To je skup mladih, a i starih, koji vole prirodu, selo, koji se bave poljoprivredom ili samo uživaju u njenim plodovima...
Koji se vole družiti...
Koji vide iskru u svakom čovjeku...
Koji uče jedni od drugih...
Koji se edukuju zarad boljeg sutra, a još boljeg danas...
Koji mnogo vole djecu i vode ih u sve avanture sa sobom...
Todora je ovaj put imala prednost u odnosu na malo starije brata i sestru, i uživala sa mamom u druženju i usavršavanju.
Na ovom putovanju dobila je prvi zubić, i naučila tapšati.
A pošto je bila dobra , mama ju je odvela na seosko domaćinstvo Sladojević da vidi krave i telce, staro čitav jedan dan.
Eto...malo li je...
#RuralFoto #Selo
Miljan Erbez
prije 1 mjesec
Zato naši ministri nikada ne bi prihvatili posao u Japanu. :)