Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sezona žetve
  • 18.07.2023. 17:00

Zbog loše žetve Copa i Cogeca pozivaju na hitnu akciju

Vremenske prilike u maju i junu su smanjile očekivane prognoze za žetvu i umanjile kvalitet uroda

Zbog loše žetve Copa i Cogeca pozivaju na hitnu akciju
Foto: Martina Pavlović
  • 98
  • 36
  • 0

Krovna organizaicja europskih poljoprivrednika, Copa i Cogeca pozvala je Glavnu upravu za poljoprivredu i ruralni razvoj Evropske komisije DG AGRI na hitnu reakciju jer se poljoprivrednici u žetvi ratarskih usjeva u 2023. suočavaju s velikim izazovima koji se pogoršavaju. U razmaku od dva mjeseca, prognoze za žetve koje su u početku bile pozitivne, su se smanjile zbog loših vremenskih prilika širom Evrope.

Zabrinjavajuća žetva

Ukupna proizvodnja uljarica i proteinskih usjeva u EU, uprkos dramatičnim situacijama u Španiji i Italiji, i dalje je stabilna. Međutim, situacija je za žitarice izuzetno zabrinjavajuća s očekivanom proizvodnjom od 256 miliona tona, što je vjerovatno najgora žetva od 2007. godine i 10 posto ispod prosjeka u posljednjih pet godina.

Mnogi poljoprivrednici neće moći pokriti svoje troškove proizvodnje. Iz Copa i Cogeca upućuju hitan poziv na akciju kako bi se suočili s ovom teškom situacijom u 2023. i njenim posljedicama za 2024. godinu.

Već početkom maja bilo je jasno da će neke države članice, poput Španije, Portugala ili sjeverne Italije, pretrpjeti velike gubitke, i do 50 posto. U tom preiodu su procjene govorile da će ukupna proizvodnja EU ostati stabilna zahvaljujući poboljšanju vremenskih uslova u sjevernoj i istočnoj Europi. Već u maju i junu situacija je pogoršana, jer je suša pogodila neke regije. Očekuje se smanjenje žitarica, ne samo u Španiji, Portugalu ili Italiji, već i širom Evrope.

Veliki uticajvremenskih uslova na žetvu 2023. godine

Za uljarice i proteinske kulture očekivana proizvodnja je 32 miliona tona za uljarice, ali bi vremenski uticaj na kvalitet mogao ozbiljno umanjiti profitabilnost.

Šta traže od Evropske komisije?

Evropske proizvođače pogađaju visoke cijene inputa i energenata, ali niske otkupne cijene. Uz sadašnje, 219 evra/t za pšenicu i 407 evra/t za uljanu repicu, situacija je za većinu farmera neodrživa.  

Stoga u ovoj organizaciji pozivaju Komisiju na fleksibilnost u provedbi ZPP-a ove godine kako ne bi ugrozili pristup poljoprivrednika osnovnoj podršci. Traže odgađanje za narednu godinu, zbog uticaja klimatskih uslova.

Ističu i da bi produženje suspenzije uvoznih dažbina na amonijak i ureu te proširenje na druga mineralna đubriva pomoglo poljoprivrednicima da se nose s vrlo teškom situacijom koja ih je stisnula sa svih strana.


Tagovi

Copa i Cogeca Žetva Suša Žetva 2023 Pšenica podbacila Prinos pšenice


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.