Pretraga tekstova
Globalno tržište soje procjenjuje se na 340 milijuna tona godišnje proizvodnje! SAD, Brazil i Argentina zajedno drže više od 80 tržišta
Soja doživljava ekspanziju na našim poljima, a s obzirom na koristi, prihvaća ju sve veći broj ratara. Cijena joj je stabilna, što znači da s rastom proizvodnje paralelno raste i potražnja za ovom vrijednom uljaricom. Važna je i njena uloga u plodoredu, što pridonosi da svake godine nalazi put do novih proizvođača.
Globalno tržište soje procjenjuje se na 340 milijuna tona godišnje proizvodnje, a u njoj dominiraju zemlje američkih kontinenata. Diljem globusa se pod sojom ove godine očekuje 121 milijun hektara površina.
SAD su najveći proizvođač soje sa 34% tržišta ili 117 milijuna tona na godinu. Na ovoj ljestvici slijedi Brazil sa 31% tržišta ili 108 milijuna tona, pa još jedna južnoamerička velesila - Argentina sa 16% udjela odnosno 55 milijuna tona proizvedene soje na godinu. Ove tri zemlje drže zajedno više od 80% svjetske proizvodnje ove uljarice.
Kina je četvrta u poretku sa 12,9 milijuna tona, a Indija na petom mjestu sa 11,5 milijuna tona soje godišnje proizvodnje.
Interes za sojom jako je porastao u našim krajevima jer je Europa do 2012. godine uvozila 97 posto svojih potreba za sojom s tržišta SAD-a, Argentine i Brazila na kojima se najčešće radi o GMO soji. Europski kupci sada traže nonGMO soju i to utječe na razvoj tržišta.
Podaci DSZ-a govore da se soja na području Hrvatske uzgaja na gotovo 90.000 hektara, s ukupnim prinosom do 200.000 tona. Podaci USDA procjenjuju da će ovogodišnja proizvodnja u Srbiji biti na razini od 550.000 tona na 220.000 hektara površine. Ove godine u BiH očekuju zasijanu soju do 10.000 hektara.
Prinosi soje u našim krajevima variraju od 2 do 5 tona po hektaru, u zavisnosti o kvaliteti tla i proizvodnim mjerama.
Svjetski rekord u proizvodnji soje po hektaru postavio je prošle sezone amerikanac Randy Dowdy (Georgia) sa rezultatom od 11,5 tona zrna na hektaru. Rekord je srušio koristeći različite tehnologije zaštite, gnojidbe i navodnjavanja, a u sjetvi je koristio sadni materijal USG 74A74RS tvrtke UniSouth Genetics. Isti je farmer prethodnih godina rušio i rekorde u prinosu kukuruza.
Autor
Više [+]
Jedan od osnivača Agrokluba. Bavi se organizacijom, razvojem novih proizvoda i rješenja, a s vremena na vrijeme, u trenucima inspiracije nešto i napiše :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nije baš "od igle do lokomotive", ali je od metle do traktora 🧹🚜 Mostarski sajam ponudio za svakog po nešto, traje do subote, 12. aprila, i prva dva dana vrvi od posjetilaca.