U saradnji s klijentom iz Odžaka i sjemenskim kućama, zasijana su tri sortimenta ječma, novitet u vidu hibridnog ječma, jedna sorta tritikala, te 16 sorti ozime pšenice.
U jesen prošle godine, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Posavskog kantona u saradnji s klijentom iz Odžaka i sjemenskim kućama, postavilo ogledno polje strnih žitarica.
Zasijana su tri sortimenta ječma, te novitet u vidu hibridnog ječma, jedna sorta tritikala, te 16 sorti ozime pšenice.
Ogledna polja rezultiraju povratnim informacijama poljoprivrednim proizvođačima o novim tehnologijama, sistemima proizvodnje, primjeni pune agrotehnike, te odabiru optimalnih hibrida i sortimenta za pojedina područja. Prije same sjetve odrađena je hemijska analiza tla, a na temelju date preporuke obavljena je osnovna gnojidba sa 400kg/ha NPK 6:24:12, prije osnovne pripreme tla.
S obzirom na to da je pretkultura bio silažni kukuruz obavljeno je oranje na dubinu 30 cm, 25. oktobra 2023. Zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, obilnih kiša u jesen, priprema tla i sjetva je obavljena u kasnijim rokovima, 28. novembra, sa povećanom normom sjetve prema preporukama sjemenskih kuća, uvažavajući kasnije rokove sjetve.
Tretmani koji su obavljeni na strnim žitaricama ove godine su:
"Zima 2023./2024. nije išla u prilog proizvodnji pšenice, iz razloga što su tokom zimskih mjeseci nastupili dani sa visokim temperaturama, gdje usjevi nisu prošli proces izlaganja inaktivnim temperaturama", navedeno je na stranici Javne poljoprivredne savjetodavne službe u Federaciji BiH.
Također, kako se dodaje, biljke nisu razvile otpornost, što se moglo uočiti pri prodorima kasnih mrazeva i napadima bolesti. Zbog vlažne jeseni, blage zime i nešto kasnije sjetve, biljke nisu u dovoljnoj mjeri izbusale, što je dovelo do slabijeg sklopa u žetvi.
"Žetva strnih žitarica je obavljena 28. juna. Svaki sortiment/hibrid je posebno požnjeven, izvagan, te je odrađena analiza na kvalitetu za svaki uzorak. S obzirom na to da je žetva obavljena nakon padavina, može se primijetiti manja hektolitarska masa", ističu savjetodavci, dodavši da je isto tako, i kasnija sjetva imala utjecaja na manju hektolitarsku masu.
Ogled postavljen u kasnijim rokovima zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, sortimenti nisu ispoljili maksimalne proizvodne potencijale.
No, u svakom slučaju ovaj ogled daje informacije i rezultate o kasnim sjetvama, kao i teškim proizvodnim godinama, zaključuju na stranici savjetodavne službe FBiH, koja je inače danas puštena u rad.
Evropska sredstva "da", ali ne na ovaj način, kažu bh. farmeri: "Ko je ovdje blesav?"
Web stranicu je, kako je navedeno, izradio UNDP u okviru Projekta Podrška EU za konkurentnost poljoprivrede i ruralni razvoj u Bosni i Hercegovini (EU4Agri) uz stručnu pomoć članova radne grupe. Stranica se sastoji se od centralne i 10 kantonalnih poljoprivrednih savjetodavnih službi.
Tagovi
Autorica