Prognoze prinosa ključnih usjeva smanjene su na nivou EU zbog pogoršanih uvjeta, dok prekomjerna vlaga u centralnoj i zapadnoj Evropi izaziva zabrinutost za kvalitetu žitarica i ometa sjetvu ozimih usjeva
Prema oktobarskom izdanju JRC MARS Biltena o praćenju usjeva u Evropi, intenzivne kiše uzrokovale su ozbiljne probleme u većem dijelu kontinenta.
Česte padavine negativno su utjecale na sazrijevanje i žetvu ljetnih usjeva te su odgodile sjetvu ozimih kultura. Ova situacija posebno je izražena u zapadnoj i centralnoj Evropi, gdje su višak padavina i poplave dodatno usporili poljoprivredne aktivnosti, posebno u sjevernoj Italiji, Francuskoj, Njemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Prognoze prinosa za ključne ljetne usjeve kao što su kukuruz, suncokret i soja smanjene su na nivou EU, posebn zbog pogoršanja uvjeta u Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Hrvatskoj i Italiji. Na sjeveru i u centralnoj Italiji prekomjerna vlaga tokom sazrijevanja i žetve smanjila je dotad pozitivna očekivanja.
U Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj i Hrvatskoj dodatne septembarske kiše smanjile su ionako niske prognoze prinosa za kukuruz i suncokret, koji su prethodno već bili pogođeni vrlo suhim i toplim uvjetima.
Prekomjerna vlaga u mnogim dijelovima centralne i zapadne Evrope izazvala je zabrinutost za kvalitetu žitarica te omela sjetvu ozimih usjeva. Sjetva također kasni u dijelovima srednje Evrope, uključujući južnu Poljsku, Austriju, Mađarsku, Češku i zapadnu Slovačku, kao i u sjevernoj i istočnoj Rumuniji, iako će optimalno razdoblje za sjetvu ostati otvoreno još nekoliko sedmica.
Višak padavina zabilježen je u većem dijelu zapadne i centralne Evrope, kao i u istočnoj Rumuniji, južnoj Ukrajini te sjevernom i istočnom dijelu Turske. Također, istočna Evropa bilježi više temperature od prosjeka, posebno u području od Poljske i Ukrajine do južne Finske i centralne evropske Rusije.
Osim toga, u istočnoj Evropi, uključujući istočnu Ukrajinu i južnu Rusiju, bilježi se manjak padavina, što otežava sjetvu ozimih usjeva. U centralnoj Rusiji hladni val u oktobru nepovoljno je utjecao na tek iznikle ozime usjeve.
U Hrvatskoj je, naveli su, razdoblje od sredine septembra i početka oktobra obilježeno intenzivnim padavinama, koje su bile 50-100 % iznad prosjeka, uz hladnije dane od uobičajenih, dok su temperature u suhim razdobljima ostale prosječne ili više od prosjeka.
Kiša je poremetila ranu žetvu ljetnih usjeva; preliminarni izvještaji ukazuju na rekordno niske razine vlage u zrnu kukuruza zbog visokih temperatura. Nepovoljni uvjeti, osobito u istočnoj Hrvatskoj, značajno su utjecali na proizvodnju šećerne repe. Prognoze prinosa za ljetne usjeve u Hrvatskoj su snižene, posebno za kukuruz i šećernu repu.
Septembarske kiše poboljšale su uvjete za sjetvu ozimih usjeva; sjetva uljane repice bila je odgođena zbog nedostatka vlage u tlu do sredine septembra, no završena je krajem mjeseca. Sjetva ozimih žitarica dobro napreduje u oktobru.
Tagovi
Autor