Pretraga tekstova
Planirajte 40-60 kg/ha azotne forme u nitratnom i amonijskom obliku
Niske, odnosno inaktivne temperature za sada uvjetuju mirovanje usjeva. No, u ovom periodu preporuka je da poljoprivredni proizvođači vrše obilazak usjeva i na temelju zatečenog stanja donose odluke o nadolazećim radnjama prihrane i njege usjeva.
S obzirom na to da je sjetva ozimih kultura obavljena u optimalnim rokovima, nakon ujednačenog nicanja, pšenica je u fazi bokorenja te je neophodno odraditi prvu prihranu azotnim hranivima, navode iz Savjetodavne FBiH. Pretpostavka je da će se s prvom prihranom započeti već za 15-tak dana, kada se temperature stabiliziraju i ne budu ispod 10 stepeni.
"Poznato je da je azot pokretljiv element u tlu, stoga je preporuka da se dodaje u manjim količinama u više navrata. U prvoj prihrani potrebno je dodati 40-60 kg/ha i to azotne forme u nitratnom i amonijskom obliku", navode savjetodavci.
Također, napominju da su niske temperature s minusima uvjetovale su izmrzavanje jesenje brazde. Na površinama s izmrzlim tlom, olakšana je priprema tla, uspostavljeni su vodozračni odnosi, smanjena je inertnost tla, te omogućena efikasnija kontrola korova.
"Proljetno oranje ili oranje pred sjetvu, ima niz negativnih efekata, sjetva u inertno tlo s narušenom strukturom i teksturom tla. Isto tako, potrebno je napomenuti da su troškovi obrade povećani, a ujedno i uvjeti za sjetvu su loši", zaključili su iz Savjetodavne službe.
Tagovi
Ozimi usjevi Period mirovanja Gnojidba azotom Prihrana usjeva Savjetodavna FBiH Proljetno oranje
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!