Iako je ova godina brojnim ratarima zadavala glavobolje, oni koji su svoja polja zasijali kukuruzom mogli bi ostvariti vrhunske prinose, ukoliko ih ne ugroze nove poplave koje prijete posljednjih dana
Ova je godina za brojne hrvatske, bosansko-hercegovačke, kao i za ratare u okruženju, bila jedna od najlošijih u dužoj povijesti. Pratile su ju ekstremne kiše koje su pogodovale brojnim bolestima, pa je samo na pšenici urod smanjen za 30 - 40 %. No dok jedni zbrajaju štete, drugima je ovo vrijeme pogodovalo. Proizvođači kukuruza ovu bi godinu trebali pamtiti kao jednu od najboljih. Procjenjuje se da će urod kukuruza ove godine postaviti novi rekord u cijeloj regiji.
Iako su proljetos pogođeni poplavama te su bili primorani presađivati kukuruz, ratari Republike Srpske ove se godine nadaju izvanrednom urodu kukuruza. Procjene su da će urod kukuruza dosezati i do 15 tona po hektaru. No, poplave koje su posljednih dana opet zahvatile dio regije koja je već pretrpjela ogromne štete ranije ove godine, utjecat će na kulture koje su preostale na poljima. Teško je u ovom trenutku procijeniti kako će se situacija dalje razvijati i hoće li biti novih poplavljenih područja te kolike će štete ovaj val poplave uzrokovati na poljoprivrednim površinama. Ratarima je sada potrebno povoljno i suho vrijeme do kraja rujna i tijekom listopada kako bi, oni koji nisu ponovno pogođeni poplavama, bili u mogućnosti obrati kukuruzom zasijana polja, bez većih ulaganja u sušenje.
Stočari u BiH se nadaju da će, uz velike količine kukuruza koje se očekuju ove sezone na tržištu te niže cijene koje uobičajeno prate tako velike prinose, imati priliku za obnovu stočnog fonda stradalog u proljetnim poplavama. No prije svega, nadaju se da trenutne poplave neće dosegnuti razmjere koji su zabilježeni proljetos.
Prema nekim procjenama, i Srbija ove godine očekuje rekordne prinose kukuruza koji bi mogli dosezati 8 milijuna tona, što od višegodišnjih prosjeka odskače za oko 20 %. Ovako dobro stanje kukuruza u Srbiji ne pamti se posljednjih 20 godina, no problem bi moglo postati skladištenje. Naime, zbog dobrog uroda suncokreta i soje te pšenice koja se prodaje sporije nego je to uobičajeno u ovo doba godine, kapaciteti skladišta su popunjeni. Ni prodaja na EU tržište neće ići glatko. Procjenjuje se da će srpski proizvođači za prodaju moći ponuditi 3-4 milijuna tona kukuruza, no kako je ta kultura zabilježila odlične urode i u zemljama okruženja te cjelokupnom EU tržištu, koje je ujedno i jedno od glavnih izvoznih tržišta za Srbiju, za očekivati je da će na tržište zasićeno vlastitiom iznadprosječnom proizvodnjom, biti teško izvoziti. Ove će godine EU kupiti 15 milijuna tona kukuruza manje nego prošle godine.
Foto: Depositphotos.com; fotokostic
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Zea mays
prije 10 godina
Iz ovog članka stječe se dojam da Hrvatski ratari nemaju baš nikakvih problema ni sa prinosima, ni sa poplavama, ni otkupnim cijenama...blago si ga nama!