Pretraga tekstova
Velike temperaturne razlike ovih dana, promjena visokih i niskih temperatura pa i snježnih padavina, imaće nepovoljnog uticaja na usjeve gdje je korištena pšenica sa tavana, gdje je primijenjena slaba predsjetvena priprema zemljišta, neadekvatna primjena NPK mineralnih đubriva.
Posljednju dekadu novembra i prvu sedmicu decembra obilježilo je promjenljivo vrijeme sa temperaturama oko prosjeka za ovaj dio godine. U jutarnjim satima, pri površini zemljišta je bilo slabih do umjerenih mrazeva koji nisu predstavljali veliku opasnost za tek nikle ozime usjeve gdje su primijenjene sve adekvatne agrotehničke mjere, kao i dobro ukorjenjavanje posijanih usjeva, navodi stručnjak za ratarstvo Nada Lazović - Đoković.
Međutim velike temperaturne razlike ovih dana, promjena visokih i niskih temperatura pa i snježnih padavina, imat će nepovoljnog uticaja na usjeve gdje je korištena pšenica sa tavana, gdje je primijenjena slaba predsjetvena priprema zemljišta, neadekvatna primjena NPK mineralnih đubriva, i ti usjevi će od samog starta biti u problemu.
U narednom periodu je poželjan izostanak većih temperaturnih kolebanja kako bi se proces kaljenja odnosno, oslobađanje viška vode odvijao bez problema. Sa postepenim padom temperature vazduha i prelaskom u fazu kaljenja ozimi usjevi će biti spremniji i otporniji na pojavu jakih mrazeva u predstojećem zimskom mirovanju do početka vegetacije.
Lazović - Đoković podsjeća da pšenica mora da prođe kroz određene faze rasta i razvoja, njoj odgovara niska temperatura i snježni pokrivač. Na samom početku nicanja, odgovaraju joj više temperature, s obzirom da niče kada nakupi toplotnu sumu 100-120 stepeni, i sve do početka faze bokorenja odgovaraju joj više temperature. Tek nakon faze bokorenja, pšenica postaje otpornija na ekstremno hladan period.
Ove godine sjetva ozimih strnih žita je kasnila, ponegdje i još uvijek traje. Nije bilo moguće posijati ih u optimalnom roku zbog nepovoljnih vremenskih prilika, visokih temperatura i nedostatka padavina tokom oktobra, odnosno nije se moglo pripremiti zemljište za sjetvu.
Probijanje optimalnog roka sjetve ozime pšenice u južnoj Evropi uslijedilo je zbog iznadprosječnih temperatura i nedostatka padavina, što je uz to dovelo i do problema klijanja i nicanja, posebno u istočnoj Španiji, južnoj Italiji, istočnoj Rumuniji i Bugarskoj.
Vizuelnim pregledom usjeva na oglednim poljima registrovano je prisustvo biljnih ušiju (Aphididae) na malom procentu biljaka. Hladno vrijeme, sa temperaturama u minusu, uticat će na redukciju brojnosti ovih štetočina, ističe stručnjak.
U usjevima ječma i ozime pšenice nije registrovano prisustvo bolesti. Prisustvo aktivnih rupa glodara uočeno je na većem broju obodnih dijelova posijanih parcela.
Tagovi
Sjetva ozimih usjeva Strna žita Nicanje pšenice Biljne uši Glodari Sjeme s tavana Tavanuša Nada Lazović - Đoković
Autor
Više [+]
Univerzitetski profesor u Zavodu za parazitologiju i invazijske bolesti s klinikom Veterinarskog fakulteta u Zagrebu. Niz godina objavljuje članke u stručnom časopisu "Ovčarstvo i kozarstvo" te izlaže na stručnim skupovima stočara.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇