Kukuruz uvrće listove ne bi li smanjio površinu za transpiraciju. Međutim, donje lišće je već počelo da pregorijeva, što je jasan znak da biljka pati.
Po svemu sudeći, ova proizvodna godina će biti obilježena sušom koja sve više uzima danak kako jarim ratarskim, tako i povrtlarskim i drugim poljoprivrednim kulturama. Deficit padavina tokom juna i visoke temperature doveli su do značajnog smanjenja vlage u zemljištu što već ugrožava usjeve poput kukuruza, soje i drugih kultura bez navodnjavanja.
Izostanak padavina kao i ekstremno visoke dnevne temperature prijete da ozbiljno ugroze prinos mnogim usjevima.
Kukuruz koji je dobro krenuo, sada zaostaje u porastu. Pukotine na zemlji, uslijed nedostatka vlage su, više nego očigledne, a biljke svakim danom izgledaju sve lošije.
Savjetodavac za ratarstvo i povrtlarstvo Srđan Cvetković kaže da se kukuruz i dalje bori, a koliko će u tome uspjeti, ne zna se.
"Uvrće listove ne bi li smanjio površinu za transpiraciju. Međutim, donje lišće je već počelo da pregorijeva, što je jasan znak da biljka pati", navodi on.
Iako kukuruz ima dobro razvijen, žiličast korijenov sistem koji se prostire na dva m2, u ovakvim uslovima to ništa ne znači, jer rezerve vlage zapravo i ne postoje.
Kada govorimo o potrebama kukuruza za vodom, one se razlikuju tokom vegetacionog perioda u zavisnosti od fenofaze razvoja. U aprilu je neophodno nekih 30 litara, u maju 60, junu 90, julu 120, avgustu također, dok je u septembru neophodno svega 30 do 50, što ukupno iznosi od 450 do 520 litara koliko je mu je potrebno vode tokom cijelog vegetacionog perioda. Sve ovo svakako zavisi i od tipa zemljišta, FAO grupe zrenja kao i od lokaliteta.
Kukuruz bi, pri ovakvim vremenskim uslovima mogao brže da uđe u generativnu fazu, to jest da izbaci metlicu, potom i svilu. Međutim, u sušnim godinama vazdušna suša je znatno pogubnija od zemljišne.
"Kada polen pada sa metlice na svilu pri temperaturi od 30 i više stepeni, a relativna vlaga bude niska, svega 30 do 35 posto, onda on gubi oplodnu moć što dovodi do nepotpune oplodnje. Može se desiti da do nje uopšte i ne dođe."
Kako dodaje, biljka se i tada brani tako što izbacuje svilu dva do četiri dana nakon metlice, čime se smanjuje vrijeme izlaganja visokoj temperaturi.
"Kukuruz bi sada trebao da bude visok više od dva metra, spreman da izbaci metlicu i svilu, međutim na mnogim parcelama je jedva do struka. O prinosu je diskutabilno govoriti", zaključuje Cvetković.
"Kukuruz je naročito osjetljiv na sušu u periodu deset dana prije metličenja do nekih dvadesetak dana nakon početka cvjetanja i taj nedostatak vode se kasnije nikako ne može nadomjestiti", kaže savjetodavac za ratarstvo i povrtlarstvo Boban Stanković.
Zbog suše, kako dodaje, ne pati samo kukuruz, već i druge kulture na otvorenom polju koje su direktno izložene jakom suncu.
"Ništa ne djeluje obećavajuće. Ostaje da ispratimo vremenske uslove", završava Stanković.
Tagovi
Autorica