Rusija je u sezoni 2017/18 izvezla gotovo 50% više pšenice nego tokom sezone 2016/17. Od ostalih vijesti sa tržišta žitarica i uljarica treba spomenuti da su vremenske prilike uticale na rod kukuruza u Rusiji i Ukrajini gdje su prinosi ove godine dijametralno različiti i dodati da će zbog agrometeoroloških uslova prinosi pšenice i ječma u Bugarskoj biti znatno manji nego lane.
Rusija je u tržišnoj sezoni 2017/18 ukupno izvezla 40,3 miliona metričkih tona pšenice što je za 49% više od prošlosezonskog izvoza, kada je ta zemlja izvezla 27 miliona tona krušnog zrna. Kako izvještava UkrAgroConsult, već po tradiciji, posljednjeg mjeseca tržišne sezone zabilježeno je usporavanje izvoza, a prema preliminarnim podacima, Rusija je u junu 2018. stranim tržištima isporučila 2,14 megatona pšenice što je za 46,8% manje nego u maju, a čak za 67% više nego u junu prošle godine. Treba spomenuti da se donekle promijenio i raspon izvoznih destinacija za rusku pšenicu. Vijetnam je uvezao 2,1 miliona tona, Indonezija 1,47 megatona pšenice, a u odnosu na lane, povećane su isporuke Sudanu (135%) i Evropskoj uniji (za 113%).
U zemljama Crnomorskog regiona klima ja ove godine dominirajući faktor kada je riječ o proizvodnji žitarica. U Rusiji je suša poprilično uzdrmala proizvodnju kukuruza, gdje se očekuje da će prinos pasti na četvorogodišnji minimum, dok su s druge strane kiše veoma prijale kukuruzu u Ukrajini. Očekuje se da će u toj zemlji prinos biti veći čak i od prošlogodišnjeg, koji je bio izuzetno visok. Indeks vegetacije u područjima Ukrajine, u kojima se kukuruz tradicionalno uzgaja, takođe, ukazuje na povećanje količine aktivne biomase u odnosu na prošlu godinu i na višegodišnji prosjek. UkrAgroConsult prognozira proizvodnju kukuruza u Ukrajini koja bi mogla premašiti lanjski rekord od 28,5 miliona tona.
Uprkos padu isporuke u posljednja četiri mjeseca, sezonski obim izvoza suncokretovog ulja iz Ukrajine ostaje blizu rekordnog nivoa. Kako navodi UkrAgroConsult, ta zemlja je tokom sezone 2017/18 izvezla 4,96 miliona tona suncokretovog ulja, a prije godinu dana je ukrajinski izvoz tog proizvoda iznosio 5,43 megatona. Kao i ranije, glavne destinacije ukrajinskog izvoza suncokretovog ulja su: Indija sa 45% ukupnog izvoza, zemlje EU sa 26% i Kina 9%. Ukupan broj trgovinskih partnera na tržištu suncokretovog ulja prelazi 120 zemalja, uključujući i nove izvozne destinacije.
Žetva pšenice i ječma u Bugarskoj se približava. Kao i u većim crnomorskim zemljama, ti usjevi su prvo patili od suše, a zatim su ih pogodile obilne kiše u vrijeme berbe. Ti agrometeorološki uslovi su se negativno odrazili na prinos i kvalitet zrna. U toj zemlji prinosi pšenice i ječma su za 8%-10% niži nego prošle godine. Tako će, prema aktuelnim prognozama, rod pšenice u Bugarskoj ove godine biti na trogodišnjem minimumu od 5,3-5,5 miliona tona što će smanjiti količinu krušnog zrna predviđenu za izvoz. S druge strane, kada je riječ o bugarskom ječmu, njegova proizvodnja će pasti na jedanaestogodišnji minimum, ponajviše zbog daljeg smanjenja posijanih površina i naravno smanjenja prinosa.
Povezana biljna vrsta
Izvori
Tagovi
Autor