Kukuruz s kratkim stabljikom predstavlja inovaciju za cijelu industriju i ima potencijal da iz temelja promijeni uzgoj ove žitarice. Također, dovodi u pitanje tvrdnju da su veće biljke bolje
Ovogodišnja polja pod kukuruzom su na mnogim lokacijama stradala od vjetra i jake kiše.
Kako bi osigurali sigurnu berbu, Bayer grupa i američka poljoprivredna kompanija Pairwise uzgajaju genetski modifikovane sorte s kratkim stabljikama.
Cilj je da sortama daju prednost u suočavanju s klimatskim promjenama i smanje nastale štete. Genetski modifikovani kukuruz uzgaja se pomoću CRISPR genetskom tehnikom. Njegove stabljike su za 30 do 40 cm niže od konvencionalnog. To je prednost, jer se smanjuje lom stabljike na koljencima.
Prednost se ogleda i u jačem korijenu, boljoj otpornosti na oluje, manjoj šteti i gubitku prinosa, a samim tim i većim prihodima.
Kukuruz s kratkim stabljikom predstavlja inovaciju za cijelu industriju i ima potencijal da iz temelja promijeni uzgoj ove žitarice. Također, dovodi u pitanje tvrdnju da su veće biljke bolje.
Žitarice i uljarice: U teoriji haosa znanje je ključ problema
Predviđa se da bi mogao biti posijan na 90 miliona hektara. Pairwise je u tu svrhu razvio vlastite alate za uređivanje gena koji su zasnovani su na CRISPR, što omogućava da se izvrše specifične promjene u bilo kojoj tački genoma.
U saradnji između Bayera i Pairwisea fokus nije bio samo na kukuruzu, već i na soji, pšenici, pamuku i repici. Cilj je bio da se proizvede više na istoj površini sa manje resursa. Saradnja je donijela 27 novih biljnih osobina koje su uvrštene u eksperimentalne programe. To uključuje genski uređene fenotipove kukuruza sa 20 posto više redova zrna i obećava znatno veće prinose po hektaru.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica