Pretraga tekstova
Istovremeno, broj korisnik insekata se u mješovitim kulturama povećao za 36 posto. Šta je još pokazalo istraživanje?
Uzgoj mješovitih kultura ima prednost u odnosu na monokulturni jer je ondje manje štetnika, a time se postiže i veća bioraznolikost.
Tako su uzgoj uljane repice i pšenice u trakama ili pak mješovit uzgoj žitarica i mahunarki uobičajeni primjeri ovakvog načina ratarenja.
Nedavno objavljena studija Unverziteta u Göttingenu pokazala je da na poljima gdje se uzgajaju različite kulture korisnih insekata ima više nego u monokulturi. Također, zabilježili su i manji broj štetnika, piše agrarheute.
Naime, proveli su istraživanje kojim su htjeli kvantitativno procijeniti učinak međuusjeva na korisne insekte i populaciju štetnika. Koristili su podatke iz 18 zemalja koje su objavljene u 63 specijalizirana članka.
Uzgoj u trakama čuva plodnost zemljišta, bioraznolikost, a povećava i prinos
Prema rezultatima, broj korisnih insekata se u mješovitim kulturama povećao za 36 posto, dok je broj štetnika opao za 38 posto. Korisnih je uočeno 36 posto više po biljci, a štetnih 41 posto manje.
Otkrili su da međuusjevi, u usporedbi s monokulturom, značajno utječu na povećanje ukupnog broja korisnih zglavarki za 36, gustoću za 94, a bogatstvo vrsta za 27 posto.
Ističu da su mješoviti usjevi dosljedno pozitivno utjecali na bogatstvo vrsta oprašivača, parazita i predatora. Kombinacija žitarica i mahunarki nadmašila je kombinaciju žitarica i žitarica u brojnosti korisnih insekata dok je istovremeno smanjen broj štetnika.
Zaključak istraživanja je da su međuusjevi učinkovito rješenje za ublažavanje loših učinaka štetnika uz istovremeni rast korisnih insekata u agroekosustavima.
Tagovi
Istraživanje Mješovit uzgoj Uzgoj u trakama Znanstvenici Korisni insekti Štetočine Naučnici
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kad uzmeš los i neprovjeren supstrat , očekuj ovo! Ne štedite na supstratu
P.s. Na kraju se sve moralo presaditi u novi supstrat