Slanina od mangulice utiče na smanjenje lošeg holesterola i povećanje dobrog. Čak i evropsko tržište jako cijeni mast i slaninu ove svinje. Tu slaninu, porodica Pajić iz Bačkog Petrovca, proizvodi od mangulica iz svog obora - imaju oko 30 komada koje hrane samo probranom hranom.
Dok se u 19. vijeku petrovački kulen, koji danas nosi oznaku zaštićenog geografskog porijekla, uveliko izlagao na bečkim sajmovima, u mađarskom dijelu Austrougarske nastala je sorta svinje - mangulica. Danas je popularnost petrovačkog kulena prenesena i na slaninu od mangulice koju u Bačkom Petrovcu uzgaja Miloš Pajić. U proizvodnji, prodaji i promovisanju vrijedno mu pomaže unuk Nikola.
"Proizvodimo bijelu leđnu slaninu od mangulice, koja je najzdravija slanina i po njoj je mangilica najviše poznata - po toj plećki koja ima manje mesa, a više slanine. Ta slanina uništava štetan holesterol", kaže Nikola Pajić.
Proizvodi od mangulice u sebi sadrže razne hranjive materije, dobre za rad organizma, a konkretno slanina utiče na smanjenje lošeg holesterola i povećanje dobrog. Čak i evropsko tržište jako cijeni mast i slaninu ove svinje. Tu slaninu, porodica Pajić, proizvodi od mangulica iz svog obora - imaju oko 30 komada, koje hrane samo odabranom hranom.
"Mangulice hranimo samo sa mrkvom, kupusom, krompirom i kukuruzom, ne jedu koncentrat. Malo su u oboru, malo u ispustu. Ta svinja sporo raste, krmače prase pet do sedam komada, ne smije da bude mlađe od godinu dana za klanje jer meso mora da sazri i sve je to uračnato u cijenu koštanja", objašnjava Miloš Pajić.
Ovim se bave 20 godina i kažu da je za dobar kulen ili slaninu potrebno dosta znanja i iskustva, kao i dobra sirovina. Da bi od te sirovine nastao tražen i cijenjen proizvod, tehnologija sušenja mora biti precizna i ispoštovana. Na godišnjem nivou, osuše do 1,5 tonu slanine od mangulice.
"Što se tiče tehnologije sušenja, treba sačuvati proizvod dok je svjež, potrebna je adekvatna pušnica koja je visoka i u kojoj se meso i slanina suše hladnim dimom koji nije topliji od 15 stepeni, sve to dok je napolju temperatura od -2 do 5 stepeni. Ne smije biti jaka vatra jer je jako važno da se ne zapeče okolo, da ne bi unutra bilo sirovo. Sušenje slanine zavisi koliko je komad debeo i težak. Na primjer, tankoj panceti treba 10 dana da stoji usoljena, a jedno tri do četiri dana na dimu i na kraju da se suši u starom špajzu gdje temperatura nije veća od 15 stepeni, najmanje mjesec dana", kaže Miloš.
Proizvođač iz Bačkog Petrovca, član je Saveza proizvođača tradicionalnih proizvoda Srbije "Original Srbija" i ističe značaj očuvanja tradicije i prenosa na mlađa pokoljenja. Malu mesaru Pajić, Miloš je registrovao sa jednim ciljem i jednom željom, koja će se po svemu sudeći, ispuniti.
"Ja sam čitav svoj život posvetio proizvodnji suhomesnatih proizvoda. A za to je potrebno kvalitetna sirovina, veliko znanje i veliko iskustvo. To se može postići jedino ako čovjek od mlađih dana, kao moj unuk, krene da uči. Samim tim što će moj unuk ovo nastaviti i umjesto da u bijelom svijetu zarađuje za koru kruha, radit će na svome - meni je već ispunjena velika životna želja", objašnjava stariji Pajić.
Devetnaestogodišnji Nikola, koji je nedavno završio srednju ekonomsku školu, svoju budućnost vidi u nastavku porodične tradicije.
"Moji planovi su da nastavim da se bavim ovim. Ja sad učim uz dedu i radim i trudim se da steknem što više znanja, kako bih kvalitetno nastavio proizvodnju suhomesnatih proizvoda. Ja vidim svoju budućnost u ovome", ističe Nikola.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica