Pretraga tekstova
U odnosu na prošlogodišnji avgust, mljekare su povećale proizvodnju mlijeka za piće i pavlake.
Tokom avgusta 2024. godine mljekare su prikupile ukupno 8.302,7 t kravljeg mlijeka u Republici Srpskoj, što je za 10,9% veća količina u odnosu na isti mjesec prethodne godine (7.488 t), odnosno za 1,3% veća količina u odnosu na juli ove godine (8.195 t).
U odnosu na prošlogodišnji avgust, mljekare su povećale proizvodnju mlijeka za piće za 33,3% i pavlake za 19,2%. S druge strane, smanjena je proizvodnja fermentisanih mliječnih proizvoda za 0,7%, maslaca i ostalih žuto-masnih proizvoda za 1,1% i kravljeg sira za 9,8%.
Tako je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku RS, u prošlom mjesecu proizvedeno 2.304 tone mlijeka za piće, 927 tona pavlake , 2.616 t fermentisanih proizvoda, 25t maslaca i 312 tona kravljeg sira.
Posmatrajući zbirne podatke za prvih osam mjeseci ove godine u RS-u, prikupljeno je ukupno 66.355 tona sirovog kravljeg mlijeka, a od toga je od farmera otkupljeno 66.200 tona, odnosno skoro četiri tone više nego u istom periodu lani.
Tagovi
Proizvodnja mlijeka Otkup mlijeka Kravlje mlijeko Sirovo mlijeko Mlijeko za piće
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabu... Više [+]
Stršljenovi – prijetnja voću i ljudima, a evo kako ih možete uhvatiti
Stršljenovi u ljetnom i jesenjem periodu postaju veliki problem u voćnjacima. Ovi snažni insekti privučeni su mirisom zrelog i oštećenog voća, pa tako često napadaju jabuke, kruške, šljive i drugo sezonsko voće. Plodove uništavaju snažnim čeljustima, ostavljajući ih neupotrebljivim, što voćarima nanosi značajne gubitke.
Osim štete u voćnjaku, stršljenovi su i ozbiljna opasnost za ljude. Njihov ubod može izazvati jaku bol, otok, alergijsku reakciju, a u težim slučajevima čak i životnu ugroženost. Za razliku od pčela, stršljen može ubosti više puta, pa susreti s njima nisu nimalo bezazleni.
Jednostavna zamka od plastične flaše
Srećom, postoji vrlo jednostavan način da se smanji njihov broj u voćnjaku – zamka od obične plastične flaše. Postupak je brz i ne zahtijeva posebne troškove:
Flašu prerežite nešto iznad pola.
Gornji dio okrenite naopako i vratite u donji dio, tako da otvor formira lijevak prema unutra.
Zamku okačite na stablo voćke ili postavite u blizini.
Kao mamac sipajte malo piva ili voćnog soka – najbolje rezultate daje pivo.
Privučeni mirisom, stršljenovi lako ulaze u zamku, ali put nazad ne mogu pronaći. Nakon samo nekoliko sati u njoj se može primijetiti veliki broj uhvaćenih insekata.
Efikasna i sigurna metoda
Ova metoda je jednostavna, jeftina i efikasna, a pri tome ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude. Postavljanjem nekoliko ovakvih zamki voćari mogu značajno smanjiti broj stršljenova i sačuvati svoje voće, ali i sigurnost u voćnjaku.