Pretraga tekstova
Smanjen obim proizvodnje, uvoz i zalihe podržavaju povećanje cijene šećera u EU. Nakon izuzetno bogatog prinosa šećerne repe u sezoni 2014/15. Evropska unija je značajno ograničila proizvodnju u 2015/16.
Smanjen obim proizvodnje, uvoz i zalihe podržavaju povećanje cijene šećera u EU. Nakon izuzetno bogatog prinosa šećerne repe u sezoni 2014/15. Evropska unija je značajno ograničila proizvodnju u 2015/16. Površine šećerne repe su smanjene za 13% i u kombinaciji sa smanjenim prinosom slatkog korijena, uzrokovalo je da se u godinu dana smanji proizvodnja šećera za 24%. Dodatno, uvoz u 2015/16 je ispod višegodišnjeg proseka, pogotovo iz EPA/EBA država.
Prekid "jaza" između cijena u svijetu i Evropskoj uniji odrazio se na cijenu London bijelog šećera N˚5, koja je u proljeće 2016. nadmašila prosječnu cijenu šećera iz Evropske unije. To se nije dogodilo još od proizvodne sezone 2011/12.
Smanjena proizvodnja, kombinovana s uvozom u manjem obimu i stabilnom potrošnjom, dovela je do smanjenja zaliha šećera. Od finalnih zaliha u količini 3,9 miliona tona u septembru 2015. u istom periodu ove godine zalihe šećera su procijenjene na 1,2 miliona tona. Niska dostupnost šećera na tržištu EU dovodi do značajnog povećanja spot cijena za neugovoreni šećer tokom posljednjih mjeseci. Evropska unija prati prosjek cijene bijelog šećera koja je nastavila trend rasta dostigavši 437 evra po toni u junu. To je za 5,6% veća cijena nego u junu 2015, i na najvećem je nivou od novembra 2014. godine.
Evropska unija očekuje u 2016/17 proizvodnju šećera 16,9 miliona tona što jeste povećanje za 14% u odnosu na 2015/16 ali je ispod petogodišnjeg prosjeka. Prinos šećerne repe je nepromijenjen, 73 tona po hektaru, što je petogodišnji prosjek. Proizvodnja šećerne repe je bila predviđena na 110 miliona tona, više za osam% u odnosu na 2015/16,
Konačna proizvodnja šećera je i dalje neizvjesna kao i prinos šećerne repe, a posebno sadržaj šećera. To može još da se promijeni na kraju 2016 kalendarske godine. Dok su na prinos šećerne repe u državama koje se nalaze u takozvanom pojasu šećerne repe, na primjer Francuska, Holandija, Belgija i Ujedinjeno Kraljevstvo, negativno uticali vlažni uslovi u proljeće, letnje vrijeme je doprinijelo da se to nadoknadi kako u većem prinosu tako i sadržaju šećera. Međutim, sadašnji vremenski uslovi otežavaju vađenje šećerne repe. U nekim državama, kao što je Poljska, projekcije prinosa ukazuju da će biti dobra kampanja ali uticaj hladnoće i kiše su uvijek rizični na kraju vegetacije.
Na svjetskom nivou,očekuje se da će 2016/17 tržišna godina biti druga u proizvodnom deficitu, uz očekivanje da če potrošnja rasti brže nego snabdjevanje. To će rezultirati smanjenju rezervi u svijetu i učiniti sektor manje agilan da odgovori na moguće nepovoljne događaje u bliskoj budućnosti, a može uticati na povećanje cijene šećera u narednim mjesecima i kampanji.
Izvori
Tagovi
Autorica
Više [+]
Administratorica na Agroklubu. Magistar je turizma, a "zalutala" je i pronašla se u poljoprivrednim vodama. Vjeruje u tradicionalne vrijednosti i digitalne trendove.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)