Pogon Santa Elisa, smješten u regiji Ribeirão Preto, srcu brazilske proizvodnje šećera, ima historijsku važnost za brazilsku industriju šećera i etanola
Raízen SA, najveći svjetski proizvođač šećera, objavio je kako na neodređeno vrijeme zatvara jednu od svojih najvećih fabrika u Brazilu, pogon Santa Elisa, u sklopu šireg plana za smanjenje velikog duga, objavio je Reuters.
Kompanija Raízen, kojom zajednički upravljaju energetski div Shell i brazilski konglomerat Cosan SA, saopćila je da je zatvaranjem pogona sklopila ugovore s šest šećerana o prodaji 3,5 miliona tona šećerne trske, koju bi inače prerađivala zatvorena fabrika. Vrijednost prodaje iznosi 1,045 milijardi reala (oko 188 miliona američkih dolara), a sredstva će se iskoristiti za smanjenje duga koji premašuje 30 milijardi reala (5,41 milijardu USD).
Pogon Santa Elisa, smješten u regiji Ribeirão Preto, srcu brazilske proizvodnje šećera, ima historijsku važnost za tamošnju industriju šećera i etanola. Osnovan je prije 90 godina, a igrao je ključnu ulogu u jačanju Brazila kao najvećeg svjetskog izvoznika šećera.
Bivši vlasnici pogona bili su i inicijatori brazilskog etanolskog programa Proálcool tokom 1970-ih, pokrenutog kao odgovor na svjetsku naftnu krizu i visoke cijene nafte.
Zatvaranje Santa Elise izazvalo je zabrinutost među dobavljačima opreme za industriju šećera i etanola. Organizacija CEISE Br, koja okuplja proizvođače industrijske opreme, upozorila je na moguće negativne posljedice po postojeće ugovore o održavanju, tehničkoj podršci i snabdijevanju opremom u toku trenutne berbe.
“Postoji opravdana zabrinutost zbog utjecaja ove odluke na industriju, posebno u vezi s aktualnim ugovorima”, poručili su iz CEISE Br-a.
Zatvaranje Santa Elise nije izolirani slučaj. U maju je Raízen već prodao jedan svoj pogon, a dodatnu imovinu nudi konkurenciji na brazilskom tržištu. Cilj tih poteza je konsolidacija poslovanja i smanjenje dugoročnog financijskog opterećenja.
Finansijski problemi dolaze u trenutku kada su cijene sirovog šećera na svjetskim tržištima izrazito niske, u junu su dosegle najnižu razinu u posljednje četiri godine, što dodatno otežava poslovanje proizvođača.
Tagovi
Autor