Poznata je kao tradicionalno piće u našem podneblju, ali i kao narodni lijek za gotovo sve bolesti i zdravstvena stanja. Može li rakija izliječiti grlobolju i prehladu zamijenivši time medicinski tretman?
U narodu se često prenose razni savjeti i tradicije o tome što pomaže kod liječenja bolesti. Jedan od takvih savjeta jest da rakija može biti učinkovita u borbi protiv prehlade i grlobolje, pa tako naši stari znaju i danas reći: "Popij malo rakijice, ona liječi sve".
S time se slaže i portal bjelovar.live koji u svojem članku navodi da je rakija zdrava i da rješava mnoge zdravstvene probleme, među kojima je i grlobolja.
Iako mnogi vjeruju u njenu ljekovitu moć, preporučuje li se uopće upotreba u svrhu liječenja spomenutih zdravstvenih stanja?
"Kada se konzumira u malim količinama, može privremeno izazvati osjećaj topline i opuštanja što mnogi povezuju s olakšanjem simptoma prehlade i gripe", kaže splitska ljekarka i nutricionistica Diana Petričević za portal foodfacts.news.
Međutim, dodaje, kada je riječ o virusima poput gripe, ne postoje naučne studije koje bi potvrdile da alkohol u rakiji može uništiti virus unutar organizma. Također, iako ona može privremeno ublažiti bol u grlu, to ne znači da liječi samu infekciju.
Prema njenim riječima, mnogi je ljudi koriste u kombinaciji s drugim sastojcima poput meda, limuna ili propolisa koji imaju poznata protuupalna i umirujuća svojstva. "U tom slučaju, blagotvoran učinak može više dolaziti od tih dodataka nego od same rakije", navodi.
Iako se često u narodu preporučuje kao lijek, pojašnjava da njena konzumacija može biti kontraproduktivna, posebno kada je riječ o oporavku od gripe. Alkohol djeluje dehidrirajuće na organizam što može dodatno isušiti sluznicu grla i pogoršati iritaciju, a također dehidracija može otežati tijelu borbu protiv infekcije jer pravilna hidratacija igra ključnu ulogu u funkcioniranju imunološkog sistema.
Kako navodi, još jedan problem s konzumacijom alkohola tokom bolesti je njegov utjecaj na san gdje može poremetiti ciklus spavanja i smanjiti učinkovitost imunološkog odgovora, a kvalitetan odmor i san ključni su za oporavak.
Osim toga, ljekarka i nutricionistica Petričević naglašava da konzumacija većih količina alkohola može privremeno oslabiti imunološki sistem čineći organizam manje otpornim na virusne infekcije.
Prema naučnim istraživanjima i medicinskim smjernicama, otkriva, najbolji načini za ublažavanje simptoma gripe i grlobolje uključuju metode koje podupiru prirodnu obranu tijela, a to su dovoljna hidratacija u obliku vode, toplih biljnih čajeva i juha, korištenje meda i pastila za grlo te lijekova poput paracetamola i ibuprofena koji mogu pomoći u smanjenju tjelesne temperature i boli.
Osim navedenog, ponavlja da su odmor i san iznimno važni u borbi protiv infekcija te da kod upale grla i iritacije može pomoći grgljanje slane vode.
Kako navodi, alkohol se u prošlosti koristio u medicini kao sredstvo za dezinfekciju, blagi anestetik ili čak lijek za određene tegobe te se u nekim kulturama još uvijek preporučuje konzumacija malih količina za poboljšanje cirkulacije ili opuštanje mišića. Međutim, moderna medicina je razvila mnogo učinkovitije i sigurnije metode liječenja, pa se alkohol danas rijetko koristi u medicinske svrhe.
"Ideja da može liječiti gripu više je rezultat tradicije nego naučnih dokaza", poručuje Petričević dodajući da ukoliko rakiju ipak želite koristiti u svrhu ublažavanja simptoma, najbolje ju je kombinirati s medom i limunom, ali u malim količinama i bez pretjerivanja.
Od dr. Almira Azabagića koji je ujedno i specijalist nutricionizma i dijetoterapije također saznajemo da ne postoji naučna osnova za tvrdnju da rakija može pomoći u liječenju grlobolje ili gripe. "Nema sastojaka koji bi mogli imati terapijsko djelovanje kod grlobolje i gripe", potvrđuje ovaj ljekar.
Naprotiv, mišljenja je kao i Petričević da konzumacija u toku grlobolje ili gripe može biti kontraproduktivna jer može iritirati ionako već inflamiranu sluznicu usne šupljine i ždrijela.
Kako kaže, najbolje je otići ljekaru koji će ustanoviti o kojoj vrsti infekcije se radi (virusna ili bakterijska) i shodno tome odrediti terapiju.
"Primjer za koji ja znam da može biti korisna je rakija pomiješana s vodom na sobnoj temperaturi za masažu tijela radi bržeg spuštanja visoke tjelesne temperature jer je alkohol lako isparljiv i brže odvodi toplinu", objašnjava ovaj ljekar i nutricionist napominjući da se može koristiti i kao dezinficijens za vanjsku upotrebu, ali samo u nedostatku bilo čega boljeg.
Pivo ili izotonični napitak - šta je bolji izbor za oporavak nakon naporne fizičke aktivnosti?
Na kraju možemo zaključiti da je tvrdnja da rakija liječi prehladu i grlobolju netačna. Štoviše, može izazvati dehidraciju i dodatnu iritaciju već nadražene sluznice, stoga se preporučuje otići ljekaru koji će otkriti o kojoj se vrsti infekcije radi i na osnovu toga propisati potrebnu terapiju.
No, za ublažavanje simptoma grlobolje može pomoći grgljanje slane vode te korištenje meda ili pastila za grlo, a kod prehlade i gripe topli čajevi i juhe te u slučaju temperature lijekovi poput paracetamola i ibuprofena.
Tagovi
Autorica
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/