Peradari žele pokazati potencijale ove grane, koja zapošljava oko 20 hiljada ljudi, ali i da to rade na visokom nivou.
Peradarstvo je jedan od najuređenijih sektora u BiH, koji posluje u suficitu. No, to ne znači da se ne suočavaju sa problemima, a proizvođači kažu kako su oni svakodnevni. Trenutno je to ptičja gripa, a ranije su bili neki drugi, poput izvoza.
Teško je kažu planirati, ali postavili su jasan cilj za ovu godinu - dobiti dozvolu za izvoz konzumnih jaja na tržište Evropske unije.
"Ono što je bilo sporno i neispunjeno, sada smo uradili. Ako dođe do ovog izvoza, rasteretili bi domaće tržište, omogućili bi ljudima stvaranje novih kapaciteta i povećanje proizvodnje, jednostavno došli bi u poziciju da osjetimo onaj prosperitet i razvoja koji smo dobili kada smo dobili dozvolu za izvoz pilećeg mesa na EU", kaže Edin Jabandžić predsjednik Koordinacionog odbora živinara/peradara BiH.
Dozvola bi polučila nove investicije, kapacitete i sve ono pozitivno što ide kada dobijete jedan prostor kao što je tržište EU, navodi, dodavši i kako su trenutno u fazi usaglašavanja.
Izvoz konzumnih jaja bio bi od koristi za sve proizvođače u BiH, koji stvore uslove da se mogu pojaviti na tom tržištu, kaže Predrag Miličić, direktor "Agreksa" iz Donjeg Žabara i kopredsjedavajući Koordinacionog odbora živinara/peradara u BiH.
"Koncept razvoja naših firmi je onoliko, koliko tržište to dozvoli, a mi još uvijek živimo i radimo na zatvorenom tržištu. Zadnjih godina primjetno je da tržište u BiH, biva tržište viškova i nekih okolnih zemlja", navodi Miličić.
Ako se bh. jaja pojave na policama tržišta EU, to bi prema procjenama direktora "Agreksa", u prvoj godini, podiglo proizvodnju možda čak za 20 odsto ili više. Radi se o potentnoj industriji koja ima šanse da se ozbiljno razvija, ne samo po pitanju kvantiteta, jer mi su već osvojili proizvodnju u zemlji.
"Godišnja proizvodnja moje firme je 100 miliona jaja, ali je tempirana da zadovolji potrebe naše trgovačke mreže unutar zemlje, to nam je najkvalitetnija mreža i tržište koje čuvamo, ali sigurno možemo dizati tu proizvodnju ukoliko tržišne prilike i naši kupci budu bili zainteresovani", dodaje Miličić.
Kompanije su ispunile obaveze kada je u pitanju izvoz konzumnih jaja A kategorije i obavijestile Evropsku komisiju o svim aktivnostima koje su firme trebale da rade i primjene, kao i institucije. Ove godine očekuju definitivno izjašnjenje.
"EU zakoni su podigli ljestvicu visoko, ali mi smo spremni da poštujemo sve procedure. Ulazimo sa optimizmom u ovu godinu da bismo kao BiH dobili zeleno svijetlo od strane EU, što je i primarni naš cilj ove godine", kaže Miličić.
Peradari na tržište EU izvoze meso i prerađevine od mesa te jaja B kategorije, i osim konzumnih jaja A kategorije, na odobrenje Evropskoj komisiji za izvoz kandidovana su i rasplodna jaja, jednodnevni pilići, te tovni materijal.
Kompanija "Iradija" iz Laktaša bavi se proizvodnjom rasplodnih jaja, odnosno imaju farme sa roditeljskim kokoškama koja proizvode brojelerska priplodna jaja. Trenutno imaju useljenih oko 85 hiljada roditeljskih kokošaka, koje tokom godine proizvedu oko 15 miliona jaja.
"Ne možemo da ih plasiramo nigdje van okvira Bosne i Hercegovine, Srbije i zemalja koja su van EU. Izvoz u EU bi nam otvorio mogućnost proširenja proizvodnje, ali prije svega rađanja po tržišnim cijenama, jer nemamo mogućnost da plasiramo dalje, cijene su ograničene, ali i rast", pojašnjava Biljana Tomić iz ove kompanije, dodavši kako i povećanje proizvodnje značilo i rast broj zaposlenih.
Dok se nadaju pozitivnom odgovoru za izvoz, bh. peradari uporedo pripremaju 2. Međunarodni kongres živinarstva/peradarstva koji će biti održan od 14. do 16. maja. Na skupu u Sarajevu, kako navode peradari, žele pokazati potencijale ove grane, koja zapošljava oko 20 hiljada ljudi, ali i da pokažu svijetu da to rade na visokom nivou.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH potvrdilo je učešće, a rade i s entitetskim vladama kako bi osigurali njihove učesnike, lokalne zajednice. Želja je da svi gradovi/opštine gdje imaju farme budu uključeni.
Sarajevo će u maju biti centar peradarskog sektora u regionu
Glavna tema je ekologija i savremene tehnologije, kako bi se pojednostavio rad. Farmerima žele prenijeti znanja kako da sa što manje radne snage ispune zadatke na farmi. Najavljuju i strane predavače.
Povezana stočna vrsta
Pod peradarstvom prvenstveno podrazumijevamo uzgoj kokoši, čurki, gusaka i pataka. Od peradi se dobivaju izuzetno kvalitetne glavne namirnice poput jaja i mesa, ali uz njih tu su... Više [+]
Tagovi
Autor
Partner
2. Međunarodni kongres живинарства / peradarstva
Dvorine bb, Srbac, Bosna i Hercegovina,
Srbac,
Bosna i Hercegovina
tel: +387 61 504 224,
e-mail: info@bhpoultry.ba
web: https://bhpoultry.ba/